m 1 t ri— 11 b DUURZAME FINANCIËLE DIENSTVERLENING Duurzame ontwikkeling is in de visie van de Rabobank Groep zowel de sleutel naar toekomstige markten als een voorwaarde voor toekomstig welzijn en welvaart. In 1999 zijn in de groep diverse activiteiten van de grond gekomen die het draagvlak voor duurzame ontwikkeling verder hebben vergroot. 46 Rabobank Groep Jaarverslag 1999 2) De Rabobank Arbodienst doet uitgebreid verslag van haar activiteiten in het Arbojaarverslag 1999. Kwaliteit en stijl van het management Medewerkers zijn hoog opgeleid en stellen eisen aan hun manager en aan hun loopbaan. De omgeving vraagt van de manager visieont wikkeling, leiderschap en gevoel voor verander management. Toegenomen concurrentie vereist aandacht voor kosten en efficiency. De cultuur van accountability staat voor 'afspraken maken en zich eraan houden'. De behoefte aan maatwerkadvies leidt tot delege ren aan zelfstandige en ondernemende mede werkers. De aard van de dienstverlening is medebepa lend voor de managementstijl. Dit betekent dat de managementstijl voor groepsonderdelen kan verschillen. De differentiatie wordt tevens gevoed door de medewerkers: iedere categorie legt andere prioriteiten en ieder individu ver keert in een ander stadium van verantwoorde lijk ondernemerschap. Managers worden meer en meer persoonsgerichte coaches. Zij creëren vooral ruimte voor de zelfstandige ontwikke ling van het individu. Ziekteverzuim en WAO-instroom De Rabobank Groep is gebaat bij betrokken en deskundige medewerkers en zeker ook bij tevreden en gezonde medewerkers. Op dat laat ste punt is sprake van een ongunstige bewe ging. Het ziekteverzuim bij de Rabobank Groep steeg van 3,44% in 1997 via 4,03% in 1998 tot 4,53% in 1999. De instroom in de WAO nam bij de Rabobank Groep in 1999 weliswaar toe, maar de uitstroom gelukkig ook. Bovendien groeide het aantal mensen dat (slechts) gedeeltelijk in de WAO Verloop van aantal medewekers in WAO Rabobank Groep 1997 1998 1999 Instroom WAO 283 393 473 - waarvan gedeeltelijk 117 147 202 Uitstroom 128 135 169 terechtkwam. Dit bracht de WAO-instroom- kans voor medewerkers van de Rabobank Groep in 1999 op 1,12% (1998: 1,0%). De toename van het ziekteverzuim en de WAO- instroom zijn redenen om zeer alert te zijn. Werkstress en psychische klachten zijn steeds vaker oorzaak van verzuim en uitval. De erva ring leert dat de balans tussen belasting en belastbaarheid door vele factoren verstoord kan worden, zowel door gebeurtenissen op het werk als door privé-omstandigheden. Werkdruk Werkdruk is een complex vraagstuk. Een stan daardoplossing is niet te geven. Per situatie, per bank, afdeling, functie of individu is een gedif ferentieerde aanpak nodig. Daarnaast is partici patie van belang: werkstress is een probleem van mensen en is alleen in samenspraak op te lossen. De grondige aanpak werd in 1999 door de Rabobank Arbodienst21 en het Directoraat Personeel uitgewerkt in een driesporenbeleid dat berust op: voorlichting; monitoring, analyse en onderzoek; interventies. George Chuzischvili, Rabobank Nederland AB j "De samenleving wordt steeds multicultureler. Als projectmanager diversiteit wil ik bewerkstelligen dat de Rabobank Groep toegankelijker wordt voor die brede lagen in de samenleving. Dat betekent: geen onnodige drempels bij producten of in de wijze van behandeling. Diversiteit moet dus tot uitdrukking komen in de benadering van klanten, maar ook in de samenstelling van het personeel. Daarbij fungeren wij als aanspreekpunt binnen de organisatie. Onze inzet is erop gericht dat diversiteit op een natuurlijke manier wordt toe gepast. Dit wordt ook uitgedragen via het Netwerk Diversiteit. Want er is al veel over diversiteit gezegd en geschreven, nu is het tijd voor concrete acties." Duurzaamheid 47 Integratie van duurzaamheid in de financiële dienstverlening, in de bedrijfsinterne milieuzorg en in groene maatschappelijke activi teiten, dat zijn de pijlers van het duurzaamheidsbeleid van de Rabobank Groep." Duurzaamheidsbeleid De Rabobank ondertekende in 1997 als eerste Nederlandse grootbank de UNEP-verklaring voor banken over milieu en duurzame ontwik keling. Deze verklaring omvat uitgangspunten en voornemens voor bancaire producten, het interne milieumanagement en de milieurappor tage. Ondertekenaars verplichten zich om duur zaamheid en milieu in de kernactiviteiten van het bankbedrijf in te voeren. De Rabobank Groep heeft daarom in 1999 op basis van de UNEP-verklaring beleid vastgelegd waarin staat hoe zij duurzame ontwikkeling wil verweven in haar financiële dienstverlening, maatschappelij ke activiteiten en bedrijfsvoering. Invloed van duurzaamheidsdenken De aandacht voor duurzaamheid heeft effect op de financiële dienstverlening. Door fiscale regelgeving die duurzaam ondernemen en beleggen stimuleert, ontstaan nieuwe produc ten, diensten en markten. Ook zijn wettelijke regels die grenzen stellen aan milieubelasting van invloed op de dienstverlening in bestaande markten. Dit biedt de Rabobank Groep nieuwe mogelijkheden als financiële dienstverlener, maar vraagt ook om nieuwe deskundigheden. Marktleider in groenfinancieringen Groenfinancieringen vragen extra inspanningen voor het aantrekken en uitzetten van geld. De Rabobank gebruikt de inleg in het RG Groenrente Fund voor de financiering van pro jecten die door het ministerie van VROM als groenproject worden erkend. In 1999 werd voor 146,5 miljoen aan groenprojecten gefi nancierd. Dit is een toename van 64% in geld en van 49% in aantal. In de grootste categorie, biologische landbouwprojecten, nam het aantal groenfinancieringen toe met 36%. Groenfinancieringen door Rabobank Groep (in miljoenen euro's, hierin zijn de aflossingen al verwerkt) 1995 1996 1997 1998 1999 500s,e Groen- financiering In juni 1999 werd de vijfhonderdste groenfi- nanciering bereikt. Samen met de 213 in 1999 toegekende groenfinancieringen kwam het totale aantal op 651Hiermee voert de Rabobank Groep de markt voor groenfinan cieringen in Nederland aan. 1) De Rabobank Groep doet uitgebreid verslag van haar activiteiten op dit terrein in het Duurzaamheids jaarverslag 1999.

Jaarverslagen Rabobank | 1999 | | pagina 25