FUNDING EN INVESTOR RELATIONS De Rabobank Groep is meer dan in het verleden afhankelijk van funding op de internationale geld- en kapitaalmarkten. De groep heeft in 1999 meer dan 28 miljard aan leningen uitgegeven in diverse valuta's. In november werden financieringsprefs uitgegeven. 38 Rabobank Groep Jaarverslag 1999 De internationale geld- en kapitaal markten worden gekenmerkt door toenemende institutionalisering. Spaar- en beleggersgeld wordt steeds meer door professionele partijen beheerd. Dit stelt hoge eisen aan het tijdig, consistent en betrouwbaar informeren van ratinginstituten, geldgevers, analisten en de financiële pers. Investor relations Het aantrekken van geld op de financiële mark ten vereist het stelselmatig onderhouden van contacten met beleggers. In het kader van inve stor relations werden in 1999 diverse beleggers- presentaties gehouden in Europa, Azië, Australië en Amerika. Ook bestaan er intensie ve contacten met externe bankanalisten. Deze hebben kredietrapporten over de Rabobank Groep uitgebracht, die door beleggers mede worden gebruikt om er hun investeringsbeslis sing op te baseren. Internationale naamsbekendheid De Rabobank Groep heeft traditioneel een goede naam bij beleggers in de Benelux en Zwitserland. Het internationale netwerk van Rabobank International heeft ertoe bijgedragen dat de groep ook buiten deze gebieden grote naamsbekendheid heeft verworven. Ook de toe genomen aandacht voor investor relations, de wereldwijde aansturing van de funding en het gebruik van internet en Bloomberg als informa tiemedia hebben een positieve uitwerking op de toegang tot de diverse geld- en kapitaalmarkten. Fundingprogramma's In 1999 is met verhandelbaar schuldpapier voor meer dan 8 miljard aan middelen in diverse valuta's met lange looptijden geleend en voor 20 miljard aan middelen met korte looptijden, ter financiering van de activiteiten van klanten. Bij een belangrijk deel van deze leningen werd gebruikgemaakt van zogenoemde fundingprogramma's. Hierin staan de juridi sche voorwaarden vermeld waarop de bank geld kan lenen en het totaalbedrag dat onder een programma mag uitstaan. Welk programma wordt gebruikt, welke omvang een specifieke transactie heeft en welke looptijd wordt geko zen, hangt af van de belangstelling en de behoefte van zowel de geldgevers als van de Rabobank Groep. De omvang van de transac ties varieert tussen 1 miljoen en 1 miljard. 20 billion Multi Currency MTN Ook in 1999 heeft de Rabobank Groep diverse fundingprogramma's gelanceerd. Het meest in het oog springende programma was het zogehe ten 20 billion Multi Currency Medium Term Notes (MTN) Programme'. In 1999 is onder dit programma 6 miljard geleend. Valuta's De euro en de Amerikaanse dollar zijn de belangrijkste valuta's waarin de Rabobank Groep in 1999 geld heeft aangetrokken. Funding en investor relations 39 Hilary Maccabe, Rabobank International De Australische dollar is op afstand de derde valuta. Omdat de Rabobank Groep vestigingen heeft in Australië en Nieuw Zeeland en omdat er steeds meer beleggingskapitaal in dit wereld deel vrijkomt, is deze regio voor de groep in meerdere opzichten een belangrijke markt. De valuta's waarin middelen worden aangetrokken worden door middel van rente- en valutaswaps omgezet in de gewenste munteenheid. Meestal is dat de euro. Uitgifte financieringsprefs Behalve voor de funding van haar bancaire activiteiten heeft de Rabobank Groep in 1999 ook een beroep gedaan op de financiële mark ten voor de versterking van het eigen vermogen. Daarbij werd gekozen voor een financierings- vorm die past bij het karakter van de Rabobank Groep. In dit kader zijn in november 1999 met groot succes financieringsprefs, zoge heten Trust Preferred Securities, in de markt gezet. Deze financieringsprefs zijn uitgegeven door Rabobank Capital Funding Trust, een door de Rabobank Groep speciaal voor dat doel opgerichte financieringsmaatschappij. De Trust Preferred Securities hebben de vorm van financieringsprefs. De prefs zijn vergelijkbaar met bedrijfsobligaties en geven recht op een jaarlijks vast dividend van 7%, tenzij de Rabobank Groep geen winst maakt. De finan cieringsprefs kennen in tegenstelling tot bedrijfsobligaties geen looptijd. De opbrengst van de emissie ter grootte van 650 miljoen geldt als volwaardig kernkapitaal (tier 1-ver- mogen). Notering financieringsprefs De financieringsprefs van Rabobank Capital Funding Trust zijn genoteerd aan de beurzen in Amsterdam en Luxemburg. Ruim driekwart van de emissie werd geplaatst bij particuliere klanten in Nederland, Spanje, Portugal, Frankrijk en Zwitserland. De rest werd geplaatst bij institutionele beleggers. Klanten van lokale banken hebben in totaal 250 miljoen belegd in deze financieringsprefs. Meer over investor relations op www.rabobankgroep.nl/jaarverslag "Rabobank is een'leading arranger'van internationaal gesyndiceerde leningen, een product dat door onze relatiebeheerders wordt aangebo den aan grote bedrijven die financiering zoeken. Dit is een zeer flexibel product dat in de loop der jaren zorgvuldig is getest en verfijnd. Het product is zeer effectief bij het samenbrengen van klanten met een omvangrijke financieringsbehoefte en kapitaalverschaffers en resulteert zo in wederzijdse tevredenheid. Om een geslaagde transactie te kunnen doen moeten alle betrokken partijen ervan overtuigd zijn dat zij de best mogelijke deal krijgen en het is onze verantwoordelijkheid om dit eind resultaat waar te maken.Tevreden klanten is ons doel!"

Jaarverslagen Rabobank | 1999 | | pagina 21