26 Rabobank Groep Jaarverslag 1999 Kredietverlening ondernemingen Vooral de sectoren industrie, de commer ciële dienstverlening en de transportsector leenden in 1999 meer. BEDRIJVEN Van de ondernemingen in handel, industrie en dienstverlening (HID) tot 10 werknemers bankiert bijna 40% bij de Rabobank, van de bedrijven met 10 tot en met 99 werknemers is dat 34%. Van de bedrijven met 100 en meer medewerkers is dat 11%. De kredietverlening aan ondernemingen in de handel, industrie en dienstverlening heeft zich in 1999 positief ontwikkeld. Deze bedrijven leenden in 1999 11,3 miljard (24%) meer. Het totale kredietvolume aan de handel, industrie en dienstverlening steeg daarmee tot 59,7 miljard. Kredietverlening aan handel, industrie en dienstverlening (in miljarden euro's) 60 JU I 1997 1998 1999 Bedrijfsopvolging In de komende vijf jaar worden veel bedrijfs overnames verwacht. Op grond van haar marktaandeel zullen duizenden klanten van lokale Rabobanken hun onderneming overdra gen aan een andere partij, steeds vaker buiten de familie. In dit vaak meerjarige traject is met name behoefte aan advies op het gebied van fusies, overnames en financiële planning. Door adviseurs en via voorlichting over bedrijfsover- dracht werd hieraan in 1999 veel aandacht besteed. Rabobank Grootbedrijf Voor de dienstverlening aan zakelijke klanten met een omzet van meer dan 10 miljoen of met meer dan 20 werknemers is het bedienings concept Rabobank Grootbedrijf in oprichting. Adviseurs van Rabobank Nederland op het gebied van financiering, kredietbewaking, be talingsverkeer en vermogensvoorziening werken hierin samen om de lokale banken, die de rela ties met deze ondernemers onderhouden, te voorzien van de gewenste diensten. Deze unieke combinatie van lokale en centrale kennis moet de Rabobank in staat stellen haar positie op de grootzakelijke markt te verbeteren. De Lage Landen De Lage Landen blijft zich voorspoedig ontwik kelen en breidde de leaseactiviteiten fors uit. Dit is zowel door autonome groei als door acquisitie gerealiseerd. De sterk groeiende internationale, vooral op vendor finance gerichte dienstverlening kreeg een extra impuls door de acquisitie van Tokai Financial Services. In Nederland werd de samenwerking met de lokale banken verder versterkt. De portefeuille groeide in 1999 met bijna 50% tot 7,6 mil jard. Het operationele resultaat verdubbelde bijna van 70 miljoen in 1998 tot 134 mil joen in 1999. Vendor finance Met vendor finance richt De Lage Landen zich op internationale producenten en distributeurs van kapitaalgoederen die behoefte hebben aan professionele (distributie)financieringsoplossin- gen. Daarbij concentreert De Lage landen zich vooral op producenten van kapitaalgoederen voor het agrarische bedrijfsleven, de sector van kantoorapparatuur zoals computers en kopieer machines en de in- en externe transportbran che. Tokai Financial Services heeft met name toegevoegde waarde waar het gaat om kopieer- apparatuur en medische apparatuur. Leasing ook via lokale Rabobanken In Nederland speelt de distributie via de Rabobank voor De Lage Landen een belangrij ke rol. Daarbij wordt klanten van de groep een breed pakket leasing- en trade-financeproducten aangeboden: vastgoedlease, autolease, bedrijfs wagenlease, equipementlease en trade finance. De specifieke kracht van De Lage Landen zit in het snel en efficiënt kunnen afwikkelen van standaardleasecontracten en in het vermogen om objectcategorieën die meer specialistische kennis vergen, zoals auto's, vastgoed en debi teuren effectief te managen.

Jaarverslagen Rabobank | 1999 | | pagina 15