S? ff? BANCAIRE DIENSTVERLENING" Zakelijke en particuliere klanten maakten in 1999 weer volop gebruik van bancaire diensten en producten van de Rabobank Groep. Met name de activiteiten op het gebied van woninghypotheken, betalingsverkeer, zakelijke kredietverlening en leasing namen flink toe. Rabobank Groep Jaarverslag 1999 In 1999 werd een recordaantal nieuwe hypotheken ingeschre ven bij de Rabobank Groep. Zowel particuliere als zakelijke klanten leenden meer. In 1999 nam de kredietverlening aan de private sector met 26,7 miljard (20%) toe tot 160,6 miljard. De omvang van de spaartegoeden nam met 7% toe. Op het gebied van betalingsverkeer was sprake van toegenomen activiteiten. Ondanks de soms hevige concur rentie bleven de marktaandelen behouden. PARTICULIEREN Meer dan de helft van de Nederlanders neemt een of meer producten af van de Rabobank Groep. Van alle woninghypotheken in Nederland is 22% ondergebracht bij de Rabobank Groep. Kredietverlening particulieren Particuliere klanten van de Rabobank Groep leenden in 1999 11,7 miljard meer dan in het jaar ervoor. Met deze stijging van 20% kwam de uitstaande kredietverlening aan particulieren eind 1999 op 70,9 miljard. Hiervan betreft 69,0 miljard hypothecaire leningen. Woninghypotheken als drijfveer De ontwikkeling van de woningmarkt is al vele jaren de grootste drijfveer achter de stijgende kredietverlening aan particulieren. Bijgaande grafiek toont de ontwikkeling van de porte feuille woninghypotheken van de Rabobank Groep vanaf eind 1994. Hierin is ook de relatie met de ontwikkeling van de woningmarkt weer gegeven (waarde van de koopwoningvoorraad). Woninghypotheken en woningmarkt (in miljarden euro's) E 1994 1995 1996 1997 1998 1999 Hypothecairekredietverlening Rabobank Groep (linkeras). Waarde koopwoningvoorraad (rechteras). De omvang van de hypothecaire kredietverle ning is de laatste vijf jaar ruimschoots verdub beld van 33,0 miljard tot 69,0 miljard. Deze ontwikkeling is totstandgekomen bij een marktaandeel dat - gemeten in bedragen - in deze periode nagenoeg constant bleef op 22%. De groei van de portefeuille weerspiegelt de stijging van de huizenprijzen en het toegenomen aantal koopwoningen in de periode 1994-1999. Recordaantal nieuwe hypotheken In 1999 bereikte het aantal nieuwe hypothecaire inschrijvingen voor klanten van de Rabobank met 135.600 een ongeëvenaarde hoogte. Daarvan betrof 53% oversluitingen. Bankieren In 1998 bedroeg het aantal nieuwe hypothecaire inschrijvingen 120.100. Het aandeel van de oversluitingen was toen 51%. 100.000"' Opmaathypotheek Op 12 november 1999 werd de 100.000"° Opmaathypotheek van de Rabobank afgesloten. Deze flexibele hypotheekvorm werd in 1996 geïntroduceerd als aanvulling op de traditionele spaarhypotheek. Vanwege de koppeling tussen de lening en de kapitaalverzekering werd tevens de 100.000"° Opmaatverzekering gesloten. Deze zijn alle ondergebracht bij Interpolis. Flexibele beleggingshypotheek Om in te spelen op de wens van klanten is het productenpakket voor woningfinancieringen in mei 1999 uitgebreid met de 'Flexibele Beleggingshypotheek'. De kern van deze hypo theekvorm is dat de klant zelf bepaalt waarin hij de gestorte premies wil beleggen, met als doel aan het einde van de looptijd de hypo theek in één keer af te lossen. De flexibele beleggingshypotheek is bedoeld voor klanten die gewend zijn zelf te beleggen. Verder informeren zij de klanten over de finan ciële gevolgen van eventuele rentestijgingen. Ook zeggen zij de klant toe ten minste eenmaal per drie jaar contact op te nemen om ervoor te zorgen dat het hypotheekplan blijft aansluiten op de persoonlijke situatie. Certificering hypotheekadviseurs Van de duizend hypotheekadviseurs bij de Rabobanken is het aantal gecertificeerden in 1999 toegenomen tot 900. Alle (intern) gecerti ficeerden zijn bovendien aangemeld voor - en geaccepteerd door - de Stichting Erkennings regeling Hypotheekadviseurs. Hypotheekinformatie via internet Via de bancaire internetsite van de Rabobank is informatie over hypotheken te raadplegen en kunnen indicatieve berekeningen worden gemaakt. Naast uitleg over verschillende hypo theekproducten biedt de site ook informatie over de maandlasten die samenhangen met de verschillende hypotheekvormen. Via e-mail is contact met de bank te leggen voor aanvullende en persoonlijke informatie. Gedragscode woningfinancieringen De Rabobank Groep hanteert een in Nederland unieke gedragscode bij woningfinancieringen. Adviseurs van Rabobank Huis &C Hypotheek advies betrekken in hun advies niet alleen de kosten van de aankoop van een woning, maar houden ook rekening met de bijkomende kos ten van aanpassing, inrichting en bewoning. Anticiperen op het nieuwe belastingplan Met het oog op de herziening van het belasting stelsel in Nederland heeft Rabobank Groep haar klanten in het najaar van 1999 op ver scheidene manieren geïnformeerd over de voor genomen wijzigingen. Waar mogelijk werd in de dienstverlening geanticipeerd op veranderin gen in het belastingstelsel. Paul van de Ven, Stafgroep Economisch Onderzoek "In de afgelopen jaren zijn de prijzen op de Nederlandse koopwoningenmarkt zeer snel gestegen. In 2000 verwachten we echter een duidelijke afkoeling. Hoewel er nog steeds veel vraag is naar kwalitatief goede woningen hebben de sterk gestegen prijzen en de hogere rente de betaalbaarheid van woningen ver minderd. Hierdoor lijkt de ruimte voor forse verdere stijgingen van de huizenprijzen afgenomen. Wel kun nen woningen vermoedelijk geleidelijk nog wat verder in waarde stijgen, min of meer gelijk op met de stijging van de welvaart. Daarmee lijkt de woningmarkt macro-economisch in rustiger vaarwater te zijn beland. Nu de grootste'gekte'op de woningmarkt achter de rug is, wordt de keus van de consument weer meer bepaald door wat een woning werkelijk voor hem of haar waard is. Hiervoor is een goede informatievoor ziening belangrijk rondom de aanschaf van de woning. Banken dragen aan de transparantie bij door een goed en begrijpelijk inzicht te geven in de financille consequenties van een koopwoning en een hypo theek, waarbij de klant ook gewezen wordt op de eraan verbonden risico's."

Jaarverslagen Rabobank | 1999 | | pagina 14