m NAAR EEN EUROPEES COÖPERATIEF NETWERK Het combineren van lokale coöperatieve kracht en expertise op internationale schaal, dat is de kern van de strategie van de Rabobank Groep. Door samenwerking met Europese partners ontstaat een financiële netwerk organisatie waarin de lokale banken eikaars klanten wederzijds bedienen. 16 Rabobank Groep Jaarverslag 1999 De ambitie Het volledige ambitie statement van de Rabobank Groep staat op pagina 79. Drie kerndocumenten Rabobank Groep De samenwerking van medewerkers en van onderdelen binnen de groep vraagt om helder heid over missie, gedragsnormen en strategie. Om deze helderheid te verschaffen werden in 1999 op elk van deze terreinen documenten afgerond en behandeld in de centrale kringver gadering. Deze drie kerndocumenten vormen de basis voor de koers van de Rabobank Groep. Ambitiestatement Het ambitiestatement beschrijft de aard, de gemeenschappelijke doelstellingen en waarden van de organisatie. De Rabobank maakt duide lijke keuzes voor klantwaarde, brede financiële dienstverlening en zorgvuldige omgang met natuur en leefmilieu. Daarbij stelt ze zich open voor het oordeel van hen voor wie onze dienst verlening van betekenis is. en aan interbancaire afspraken. Deze gedrags code bouwt voort op het ambitiestatement. Het is een document om daadwerkelijk naar te handelen. Medewerkers moeten elkaar erop kunnen aanspreken. Strategisch kader Het strategisch kader voor de Rabobank Groep werd in het najaar van 1999 na uitvoerige bespreking in de organisatie vastgesteld. Het geeft aan waar de Rabobank Groep in 2005 wil staan. Het doel is de lokale Rabobanken te verbinden met expertise op Europees niveau. Door samenwerking met coöperatieve partners kan de groep een sterke positie verwerven in de Europese omgeving. Op die manier kan recht worden gedaan aan het streven naar optimale waarde voor de klant. Gedragscode De Rabobank Groep kent al vele jaren een gedragscode die schetst welke gedragsnormen zij zichzelf oplegt. In 1999 is deze gedragscode aangepast aan ontwikkelingen binnen de groep Meer over de kerndocumenten op www.rabobankgroep.nl/jaarverslag Edwin Rietkerk, CyberCenter Rabobank Nederland AB "In 1999 werd de bancaire internetsite'www.rabobank.nl'14 miljoen keer bezocht. In de piek waren er meer dan 80.000 bezoekers per dag. Hiermee behoort deze site - volgens onderzoeksbureau Multiscope - tot de top-20 van de best bezochte sites in Nederland. Ook het gebruik van de mogelijkheden neemt snel toe. Het aantal klanten van de Rabobank dat via internet aan beleggen, betalen en sparen doet, verdubbelde in 1999. Kortom: internet is een volwaardig en niet meer weg te denken distributiekanaal voor de Rabobank. Naast internet zette Rabobank in 1999 haar eerste stappen op het gebied van Mobile Commerce. Inmiddels wordt al 80.000 keer per maand gebruikge maakt van de mogelijkheid om de prepaid GSM-telefoons van KPN recht streeks te laden via de Rabobank. Ook opende de Rabobank in november 1999 als eerste een site op GSM WAP. Klanten met een mobiele telefoon die geschikt is voor deze nieuwe standaard, kunnen via deze telefoon naar de Rabobank surfen. In 2000 zal de Rabobank haar internetsite verder uitbreiden met nieuwe mogelijkheden voor de klanten. Daarnaast zal de Rabobank ook de mogelijk heden van nieuwe kanalen, zoals mobiele telefonie, verder ontwikkelen." Internationale samenwerking 17 Om klanten ook in de toekomst diensten en producten te blijven leveren waar zij om vragen, wil de Rabobank Groep deel uitmaken van een Europese netwerkorgani satie. De Rabobank wil daartoe samenwerken met coöperatieve partners in Europa. De samenwerking moet resulteren in goede afspraken over wederzijdse klantbediening en moet leiden tot gezamenlijke gespecialiseerde ondernemingen, onder meer op het gebied van corporate en investment banking, leasing, ver mogensbeheer, international private banking en internationaal betalingsverkeer. Europese samenwerking De Rabobank Groep wil de eigen thuismarkt verbinden met die van zusterorganisaties in andere Europese landen. Zij gaat er in haar Europese strategie van uit dat de lokale ban ken, ook die van de Europese partners, de basis van de organisatie blijven. Via goede afspraken zullen internationaal opererende bedrijven en particulieren worden bediend door de lokale kantoren van de partnerbanken in heel Europa. Het multidomestic-concept Het in 1999 vastgestelde strategisch kader spreekt van het zogenoemde multidomestic- concept. Volgens dit concept werken de Rabobank Groep en haar Europese partners vanuit een sterke positie in de eigen thuismarkt aan een feilloze bediening van eikaars klanten bij grensoverschrijdende activiteiten. Een twee de pijler van deze strategie is de bundeling van de gespecialiseerde activiteiten van de partners op diverse terreinen, zodat zij kunnen beschik ken over competentiecentra van Europese schaal, zowel wat volume betreft als wat kennis en expertise betreft. De Rabobank Groep richt zich bij haar Europese initiatief op landen die voor haar zakelijke en particuliere klanten het meest van belang zijn. Zij richt zich daarbij op partners die klantwaarde als hoofddoelstelling hanteren en die hun kracht ontlenen aan een bedienings concept dat de klant centraal stelt. Tevens moe ten zij op hun thuismarkt een sterke positie hebben in het midden- en kleinbedrijf en de particuliere sector. De voorkeur gaat uit naar samenwerking met coöperatieve partijen. Omvang Europese coöperatieve banken De coöperatieve banken in Europa hebben een gezamenlijke omvang van circa: 37 miljoen leden; 100 miljoen klanten; 5.000 lokale banken; 50.000 vestigingen; 500.000 medewerkers; 2.000 miljard balanstotaal; 1.000 miljard kredietverlening. Europese partners Deze gegevens hebben betrekking op de 'Groupement Européen des Banques Coopératives'.

Jaarverslagen Rabobank | 1999 | | pagina 10