Overige technische voorzieningen Onder de overige technische voorzieningen is een voorziening opgenomen ter dekking van catastroferisico's. De dotatie aan de voorziening is gebaseerd op de verwachte kosten bij externe dekking. Technische voorzieningen voor verzekeringen waarbij polishouders het beleggingsrisico dragen De verzekeringsverplichtingen voor deze verzekering zijn wat de gesepareerde beleggingsdepots betreft berekend overeenkomstig de technische voorzieningen voor levensverzekering. Voor de overige verzekeringen waarbij polishouders het beleggingsrisico dragen worden de technische voorzieningen berekend overeenkomstig de balanswaarde van de daarmee samenhangende beleggingen. De technische voorzieningen zijn in de balans opgenomen onder het hoofd voor zieningen. Overige voorzieningen De voorziening koersverschillen derden omvat de op balansdatum niet gerealiseerde koersverschillen op beleggingen in zakelijke waarden van de gesepareerde beleggingsdepots. De bij verkoop van zakelijke waarden gerealiseerde resultaten worden opgenomen in de winst-en-verliesrekening. De voorziening belastingen wordt berekend over het verschil tussen de in de balans opgenomen waarden van activa en passiva en de voor de fiscale winstbepaling gehanteerde waarden. De voorziening is berekend tegen het nominale tarief. Onder de voorzieningen voor non-activiteitsregelingen is begrepen de voorziening vervroegde uittreding personeel. Deze voorziening omvat de contante waarde van de personeelskosten gedurende de periode van vervroegd uittreden door de medewerkers van het concern. Bij de berekening is rekening gehouden met blijf-, deelname- en sterftekansen, een rentevoet van 4% en een uittredingsleeftijd van overwegend 61 jaar. De voorziening pensioenen heeft betrekking op de medewerkers van het concern die in de pensioenregeling zijn opgenomen. Deze voorziening betreft de contante waarde van de inhaalverplichtingen, berekend volgens de evenredigdeelmethode met een rekenrente van 4%. Toelichting geconsolideerde balans Activa (bedragen in miljoenen guldens)1998 1997 Kasmiddelen 3.321 7.788 Hieronder zijn opgenomen wettige betaalmiddelen, onmiddellijk opeisbare tegoeden bij buitenlandse girodiensten en centrale banken van landen waar onze organisatie is gevestigd, alsmede een vordering op De Nederlandsche Bank inzake de geldmarktkasreserveregeling. Kortlopend overheidspapier 5.354 2.855 Dit betreft schatkistpapier, discontabel dan wel beleenbaar bij de centrale bank van het land van uitgifte, waarvan de oorspronkelijke looptijd niet langer is dan twee jaar. t Van de portefeuille is niet ter vrije beschikking uit hoofde van zekerheidstelling in het kader van geldmarkt- en deviezentransacties 3.310 De verkrijgingsprijs bedraagt 5.354 2.855 De marktwaarde bedraagt 5.359 2.857 Bankiers 52.157 48.641 Hieronder zijn opgenomen vorderingen op bankiers voorzover niet belichaamd in rentedragende waardepapieren. S Onder het totaal is begrepen: - Achtergestelde vorderingen 21 24 - Vorderingen uit hoofde van leasing 144 296 - Overgedragen activa met terugkoopverplichting 16.629 15.051

Jaarverslagen Rabobank | 1998 | | pagina 80