Grondslagen voor resultatenbepaling Rente, provisie en andere baten worden ten gunste gebracht van het boekjaar waarop zij betrekking hebben. De bijgeboekte rente en provisie ten aanzien waarvan twijfel omtrent de inbaarheid bestaat, worden niet als resultaat verantwoord. Dit geldt met name voor niet- ontvangen rente en provisie, berekend over vorderingen waarop een waarde vermindering is toegepast en waarbij ten aanzien van de debiteur een discontinuïteits verwachting bestaat of waarbij reeds sprake is van discontinuïteit. Rente en provisie - voorzover niet ontvangen - berekend over vorderingen waarop in verband met het landenrisico een waardevermindering is toegepast, worden - voorzover berekend over voornoemde waardevermindering - evenmin als resultaat verantwoord. Bij de bepaling van de kosten wordt rekening gehouden met nog te betalen en vooruitbetaalde kosten. Bij de bepaling van de belastinglast is rekening gehouden met fiscale faciliteiten; daarbij is de dotatie aan waardeveranderingen van vorderingen volledig als last in aanmerking genomen. De afschrijvingen geschieden conform de toelichting op de post onroerende zaken en bedrijfsmiddelen. Pensioenregeling Vanaf 1 januari 1989 worden nieuwe medewerkers van de Rabobank verzekerd volgens Pensioenreglement Rabobankorganisatie 1989 (PR89). Deze pensioen regeling is gebaseerd op het geïndexeerde opbouwsysteem (middelloonregeling). Over het inkomen in enig kalenderjaar wordt een gedeelte van het ouderdoms pensioen opgebouwd, dat daarna tot de pensioendatum welvaartsvast wordt gehouden met de algemene loonronden binnen de Rabobankorganisatie. Voor medewerkers die op 31 december 1988 in dienst waren voor onbepaalde tijd, kent PR89 een overgangsbepaling. Volgens deze bepaling wordt pensioen opgebouwd op basis van de eindloonregeling met levensjarenbeginsel (voorgaand reglement 1978). In PR89 is voor gehuwde deelnemers en, onder bepaalde voorwaarden, voor ongehuwd samenwonende deelnemers een nabestaandenpensioen verzekerd. Dit pensioen wordt levenslang aan de nabestaande uitgekeerd. Vóór de 65-jarige leeftijd voorziet de regeling tot een bepaald maximum in een tijdelijk aanvullend nabestaandenpensioen. Bij arbeidsongeschiktheid in de zin van de WAO geeft PR89 een uitkering als aan vulling op de WAO. De pensioenverplichtingen zijn verzekerd bij het Rabobank Pensioenfonds. De uitvoering van de Rabobank-pensioenregeling wordt verzorgd door NV Interpolis BTL. Voor zowel het WAO-hiaat als het Anw-hiaat zijn collectieve contracten afgesloten bij Interpolis. Grondslagen voor waardering en resultatenbepaling Interpolis Algemeen De waardering en resultatenbepaling voor NV Interpolis geschiedt overeenkomstig de grondslagen voor verzekeringsmaatschappijen. Activa, passiva en resultaten in vreemde valuta worden omgerekend tegen de betreffende ultimokoersen. De hieruit bij activa en passiva ontstane koersverschillen worden, voorzover deze voor eigen rekening en risico worden gehouden, direct in het eigen vermogen verwerkt. De in de toelichting op de winst-en-verliesrekening vermelde bedragen uit hoofde van het verzekeringsbedrijf betreffen de bedragen vóór eliminatie van de inter- companyverhoudingen. Beleggingen Niet-gerealiseerde resultaten door herwaarderingen van beleggingen in terreinen en gebouwen, deelnemingen, aandelen en converteerbare obligaties en van de andere financiële beleggingen komen niet ten bate of ten laste van de winst-en-verlies- rekening maar worden, rekening houdend met latent verschuldigde belastingen, in een herwaarderingsreserve opgenomen. De bij ruiling van obligaties en andere vastrentende waarden en andere leningen gerealiseerde resultaten worden opgenomen onder de overlopende activa of passiva en worden op basis van de resterende looptijd van de verkochte fondsen in de winst-en-verliesrekening verwerkt. De bij vervreemding van aandelen en converteerbare obligaties gerealiseerde resultaten worden over een periode van vier jaren verwerkt in de winst-en-verlies-

Jaarverslagen Rabobank | 1998 | | pagina 78