Toelichting Grondslagen voor consolidatie In deze geconsolideerde jaarrekening zijn de cijfers verwerkt van de lokale Rabobanken, de Onderlinge Waarborgmaatschappij Rabobanken BA, de Rabo- hypotheekbank NV en Rabobank Nederland, alsmede de cijfers van de overige groepsmaatschappijen. De activa, passiva en de resultaten van deze maat schappijen zijn integraal in de geconsolideerde jaarrekening opgenomen. Het belang van derden is als een afzonderlijke post gepresenteerd. Joint ventures worden naar evenredigheid van het daarin gehouden belang in de geconsolideerde jaarrekening opgenomen. Onderlinge financiële verhoudingen tussen de bancaire activiteiten en de verzekeringsactiviteiten worden, voorzover deze voortvloeien uit financieringsverhoudingen geëlimineerd. Deze geconsolideerde jaarrekening maakt deel uit van de toelichting op de enkel voudige jaarrekening van de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Boerenleenbank B.A. (Rabobank Nederland) en wordt aangeduid als de jaarrekening van de Rabobank- organisatie. De jaarrekening wordt gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Utrecht en omstreken te Utrecht. Alle bedragen in deze toelichting luiden in miljoenen guldens, tenzij anders is vermeld. Wijziging in rubricering en grondslagen voor waardering en resultatenbepaling Er hebben zich geen wijzigingen voorgedaan in de grondslagen van waardering en resultatenbepaling. Voorzover voortschrijdende inzichten noopten tot her rubricering, zijn de vergelijkende cijfers aangepast. Deze herrubriceringen hebben geen consequenties voor het resultaat en vermogen. Grondslagen voor waardering en resultatenbepaling Algemeen De activa en passiva zijn gewaardeerd tegen nominale waarde, tenzij een andere waarderingsgrondslag is vermeld. Voor alle activa geldt dat deze zijn gewaardeerd onder aftrek van noodzakelijk geachte waardeverminderingen. De noodzakelijk geachte dotatie aan de waardevermindering met betrekking tot kredieten is op een dynamische wijze bepaald. Agio en disagio worden opgenomen onder respectievelijk overlopende activa en overlopende passiva en worden over de looptijd van de desbetreffende posten in de winst-en-verliesrekening geamortiseerd. Derivaten Rentecontracten die verband houden met handelsactiviteiten zijn gewaardeerd tegen marktwaarde. De marktwaarde is gebaseerd op de contante koers per balans datum. Resultaten worden verantwoord onder resultaat uit financiële transacties. Overige rentecontracten zijn gewaardeerd conform de activa en passiva waarop ze betrekking hebben. De resultaten worden verantwoord onder rente in verhouding tot het verstreken deel van de looptijd. Valutacontracten die verband houden met opgenomen en uitgezette gelden worden gewaardeerd tegen de contante koers per balansdatum. Resultaten uit hoofde van deze transacties worden verantwoord onder rente in verhouding tot de looptijd. De overige valutacontracten worden gewaardeerd tegen de op balansdatum geldende marktnotering voor de resterende looptijd. De al dan niet gerealiseerde valutakoersverschillen worden opgenomen onder resultaat uit financiële transacties. Overige contracten worden gewaardeerd tegen marktwaarde. Vreemde valuta Deelnemingen luidende in vreemde valuta worden gewaardeerd tegen de contante koers per balansdatum. De hieruit voortvloeiende valutakoersverschillen worden, voorzover het koersrisico niet is ingedekt, onder het eigen vermogen verwerkt. De overige activa en passiva luidende in vreemde valuta worden gewaardeerd tegen de contante koers per balansdatum. De hiermee samenhangende koers- resultaten worden verantwoord onder resultaat uit financiële transacties.

Jaarverslagen Rabobank | 1998 | | pagina 74