in 1998 een uitgebreide publicatie uitgebracht voor agrarische bedrijven die een overschakeling naar biologische bedrijfsvoering overwegen. Bescherming van bodem en water De Rabobankorganisatie heeft met twee ingenieursbureaus een raamcontract opgesteld, waarmee klanten bodemonderzoeken en saneringen kunnen laten uitvoeren met een korting van 12,5%. De door de overheid voorgestelde beleidsvernieuwing om de stagnerende bodemsanering op gang te brengen, heeft geresulteerd in mogelijkheden om bodemsaneringen groen te financieren. In november 1998 is de eerste aanvraag voor groene financiering van bodemsanering binnengekomen. Sinds juni 1998 richt de Rabobankorganisatie zich bovendien op financiële dienstverlening en maatschappelijke activiteiten in de watersector,zowel in Nederland als internationaal. Kansen voor plattelandsvernieuwing en toerisme Daar waar de landbouw 'het primaat van het platteland' moet delen met andere activiteiten, ontstaan kansen voor natuurontwikkeling, voor innovatie van recreatieve voorzieningen en voor plattelandsvernieuwing. De Rabobankorganisatie wil helpen om hierbij een balans tussen economische, sociale en ecologische doelstellingen te realiseren. Zij is daarom actiefin het netwerk van betrokken sectoren, departementen en landbouworganisaties om waar mogelijk tot samenwerking te komen. Op lokaal niveau onderzoeken diverse Rabobanken de potentie van een gebied in economische, sociaal-culturele en ecologische zin. Vanuit een gebiedsvisie adviseren de Rabobanken ondernemers over innovaties. In 1998 is door de Rabobank, samen met de Algemene Nederlandse Vereniging van VW's (ANW), opdracht verleend aan de Erasmus Universiteit om een'concept plattelandstoerisme'te ontwikkelen, bestemd voor de branche, gemeenten, landbouworganisaties en lokale banken. Met alle betrokken departementen (LNV, VROM, EZ) bestaat werkcontact over dit thema. Ook zijn lokale Rabobanken in toenemende mate bezig met de verkenning van financieringsmogelijkheden op dit terrein. Zo hebben de gezamenlijke Drentse banken een speciaal fonds opgericht: het Duurzaam Drenthe Arrangement, waarmee milieu-investeringen in het midden- en kleinbedrijf (waaronder de recreatiesector) tegen gunstiger voorwaarden gefinancierd kunnen worden. Financiering van duurzaam bouwen Duurzaam bouwen vereist meer dan het neerzetten van woningen en gebouwen die voldoen aan strenge milieueisen.Het moet ook betaalbaar zijn. De overheid heeft instrumenten ontworpen om duurzaam bouwen te stimuleren. Om deze optimaal te kunnen benutten is samenwerking nodig tussen opdrachtgevers, milieuadviseurs, overheden, architecten, bouwers, bewoners en financiers. De Rabobankorganisatie werkt daarbij samen met de overheid om financieringsconstructies mogelijk te maken die duurzaam bouwen en wonen betaalbaar maken. Dit biedt de opdrachtgever een rentevoordeel onder de voorwaarde dat het bouwproject door de overheid als groenproject erkend moet zijn. Sinds de overheid de Regeling Groen projecten in het leven heeft geroepen, is de Rabobankorganisatie betrokken bij verscheidene projecten. Zo heeft de bank in een nieuwbouwproject in Zevenaar 180 groene hypotheken verstrekt. Daarnaast is samen met het Nationaal DuBo-Centrum gewerkt aan de publicatie De financiering van Duurzaam Bouwen. Deze zal in 1999 verschijnen. Bijdragen aan Lokale Agenda 21 In 1992 leidde een grote VN-conferentie over milieu en ontwikkeling in het Braziliaanse Rio de Janeiro tot het actieprogramma Agenda 21Regerings leiders riepen gemeenten daarbij op een eigen Lokale Agenda 21 samen te stellen. Dit omvat een visie op wat duurzaamheid betekent voor een gemeente in economische, ecologische en sociaal-culturele zin. Kenmerkend

Jaarverslagen Rabobank | 1998 | | pagina 72