In dit project worden meer dan 20.000 panelen van 100 wattpiek op de markt gebracht tegen een aantrekkelijke prijs. Voorts hebben enkele tientallen lokale Rabobanken - vaak in onderlinge samenwerking - een innovatiefonds ontwikkeld. Bij het organiseren en realiseren van plannen werken zij samen met andere partijen, zoals de Kamers van Koophandel, Syntens (innovatieadviescentra voor het midden- en kleinbedrijf) en gemeentebesturen. Conferenties over duurzame ontwikkeling In 1998 organiseerde Rabobank International in het kader van het 100-jarig bestaan van de Rabobankorganisatie een drietal conferenties rond het thema duurzame ontwikkeling. Op de eerste in mei gehouden bijeenkomst in Zeist gingen sprekers uit internationale organisaties, het bedrijfsleven en de onderzoekswereld in op de kansen en uitdagingen voor financiële dienstverlening. Het voor deze gelegenheid gemaakte rapport geeft een overzicht van de internationale ontwikkelingen met betrekking tot duurzaamheid in de landbouw, de industrie en de financiële sector. Vervolgconferenties zijn gehouden in juli op een bijeenkomst van Rabobank International in Parijs voor zakelijke relaties en in augustus bij de opening van het kantoor van Rabobank International in Shanghai. Koploper bij groenfinancieringen De 'Regeling Groen Beleggen', opgesteld door de overheid, is door de Rabobank vertaald naar diensten. Sinds 1995 verstrekt de Rabobank financieringen aan zogenoemde groenprojecten op grond van deze regeling. Het doel van de regeling is het stimuleren van projecten die in het belang zijn van het milieu. Deze stimulering wordt bewerkstelligd door het feit dat groenfinancieringen een lagere rente hebben dan een gangbare bancaire financiering. De regeling kent een groeiende belangstelling. Gekeken naar het aantal door de overheid 'groen'verklaarde projecten is de Rabobankorganisatie met ongeveer 50% marktleider. Eind 1998 waren dat 438 projecten. Deze financieringen zijn verstrekt met geld afkomstig uit het Groenrente Fund. In dit fonds is voor totaal 807 miljoen door spaarders ingelegd, waarvan inmiddels 501 miljoen is uitgezet in de vorm van groenfinancieringen. Van de verschillende soorten projecten die de overheid heeft gedefinieerd, worden vooral veel groenfinancieringen verstrekt aan projecten op het gebied van biologische landbouw (57%), windenergie (24%) en duurzame woningbouw (10%). De zogenoemde groenlabel-kassen zijn in 1998 nieuw in de regeling gekomen. De Rabobank Midden-Westland heeft zo'n kas als eerste daadwerkelijk ook groen gefinancierd. Afgaand op het succesvolle verloop, is de verwachting dat deze wijze van financiering in de komende jaren nog verder zal toenemen. Milieufinancieringen zonder afsluitprovisie Op 30 november 1998 is door de Rabobankorganisatie een overeenkomst getekend met het Europese Investeringsfonds (EIF).Op grond van deze overeenkomst zal de Rabobank op korte termijn ook zogenoemde milieufinancieringen gaan verstrekken aan het midden- en kleinbedrijf. Wanneer een kleine of middelgrote onderneming een milieuverantwoorde investering wil doen kan de Rabobankorganisatie daarvoor een financiering verstrekken onder (50%) garantie van het ElF.Deze milieufinanciering heeft een rentetarief dat lager is dan gebruikelijk. Bovendien is geen afsluitprovisie verschuldigd. Biologische landbouw als volwaardige tak De Rabobankorganisatie beschouwt biologische bedrijfsvoering als een volwaardige optie in elke tak van de land- en tuinbouw. Het is een van de methoden in de landbouw om op een duurzame manier te produceren. De Rabobank is van oudsher sterk betrokken bij agrarische ondernemers en stelt haar kennis en ervaring op agrarisch gebied aan hen ter beschikking. Zo is er

Jaarverslagen Rabobank | 1998 | | pagina 71