gestart bij de Rabobank Bergen op Zoom (scheiden aan de bron). Ook is de Rabobankorganisatie in 1998 gestopt met het op grote schaal versturen van kerst- en nieuwjaarskaarten. Dit bespaarde ruim 28 ton papier. Bij het versturen van rekeningafschriften naar onze klanten gebruikte de Rabobank in 1998 circa 217 miljoen enveloppen van minder milieubelastend papier. Ook met de rekeningafschriften zelf zijn succesvolle proeven genomen en de Rabobankorganisatie is in 1998 al geleidelijk overgestapt op ander papier. In 1999 zal de Rabobankorganisatie op grote schaal overstappen op andere papiersoorten. Bij de selectie van deze nieuwe papiersoorten is rekening gehouden met milieuaspecten zoals de wijze van pulp- en papier fabricage, de manier waarop de grondstof wordt gewonnen en het bosbeheer. Ook bij de keuze voor andere kantoorartikelen spelen milieuoverwegingen een rol. In het huidige assortiment zijn tientallen milieuverantwoorde alternatieven opgenomen. Deze zijn herkenbaar aan het Groene M-symbool. Het bestellen van kantoor-artikelen gaat binnen de Rabobankorganisatie grotendeels elektronisch. Naast een grotere efficiency, levert dit ook papierbesparing op. Om de meest actuele milieu-informatie aan medewerkers te kunnen doorgeven is een intranet-website ontwikkeld. Vooruitgang in afvalmanagement De Rabobankorganisatie recycleert sinds september 1998 als eerste Nederlandse bank het metaal uit haar chipknip-passen. Lokale Rabobanken ponsen de chips uit de passen en laten deze gescheiden van het plastic verwerken. Deze inzamelmethode is ook ingezet voor cd-roms. Bij elektronische apparatuur gaat de voorkeur uit naar hergebruik. In dit verband hebben zich naast Rabobank Nederland al meer dan 100 lokale Rabobanken aangemeld bij de Stichting Computerbemiddeling Onderwijs (SCBO). De computers en randapparatuur gaan via SCBO naar scholen waarna ze ten slotte op milieuverantwoorde wijze worden verwerkt. Voor de afvoer van andere verouderde elektronische apparatuur, meubilair en informatiedragers zoals diskettes en datatapes zijn verwerkers geselecteerd. Na demontage en scheiding van bruikbare onderdelen wordt het afval op verantwoorde wijze verwerkt. Via de interne media van de Rabobank organisatie is aandacht geschonken aan het gescheiden inzamelen van zaken als inktreservoirs en toners van printers en kopieerapparatuur, zodat deze niet bij het gewone afval terechtkomen. In 1998 heeft de Rabobankorganisatie zich verbonden aan het'Convenant Verpakkingen'. Ook de Rabobank heeft zich hiermee verplicht ervoor te zorgen dat het gebruik van verpakkingsmiddelen in 2001 met 10% is afgenomen ten opzichte van 1986 en dat 65% van de verpakkingsmiddelen wordt hergebruikt. Alleen Rabofacet, het facilitaire bedrijf van de Rabobankorganisatie, gebruikt bijvoorbeeld jaarlijks al meer dan 50.000 kilo verpakkingsmateriaal. Het plan van aanpak om dit terug te brengen is inmiddels gereed. Verder ontvingen de lokale Rabobanken in 1998 de 'Handleiding Afvalmanagement'en de'Afvalkaart', bedoeld om de hoeveelheid afval te verminderen en hergebruik van grondstoffen te stimuleren via scheiding. Verkeer en vervoer reduceren Om te komen tot een plan van aanpak voor vervoersmanagement is in 1998 bij Rabobank Nederland een onderzoek uitgevoerd onder 4.500 medewerkers van zes locaties. Het plan is gericht op het waar mogelijk beperken van autogebruik. Bij Rabofacet in Zeist zijn bestaande initiatieven op vervoersgebied geïntensiveerd met busvervoer, carpoolen en fietsen. Aansluitend op de landelijke Rabobank fietsdag is binnen de Rabobankorganisatie de fiets-van-de-zaak geïntroduceerd. Voor mede werkers die binnen een straal van 10 kilometer van hun werkplek wonen en regelmatig op de fiets komen, is het zo aantrekkelijk gemaakt een fiets te kopen ofte leasen. Publicatie 'Duurzaam bankieren' Het boek'Duurzaam bankieren'van de Stafgroep Economisch Onderzoek van Rabobank Nederland biedt een overzicht van visies op duurzame

Jaarverslagen Rabobank | 1998 | | pagina 69