Interne milieuzorg van de Rabobankorganisatie De interne milieuzorg van de Rabobankorganisatie is gericht op het beperken van de belasting van het milieu als gevolg van de eigen bedrijfsvoering. Energiebesparing speelt hierbij een nadrukkelijke rol, maar ook het verminderen van materiaalgebruik, het duurzaam bouwen, het bevorderen van preventieve milieuzorg, het verwerken en hergebruiken van afvalstoffen en het toepassen van duurzamere vervoersystemen. De Rabobankorganisatie werkt aan een verdergaande integratie van milieuaspecten in de bedrijfsvoering. Dit gebeurt onder meer via het zogenoemde EcoTeam Programma, dat is opgezet volgens een methode van Global Action Plan, een internationaal vertakte milieuorganisatie die mensen stimuleert hun leven milieuvriendelijker in te richten. De Rabobank heeft in 1998 samen met Global Action Plan een programma ontwikkeld voor een milieubewuste aanpak op het werk en deze uitgetest in een aantal proefprojecten. Dit Rabobank EcoTeam Programma wordt in 1999 aan de lokale Rabobanken gepresenteerd. Beperking van het energieverbruik Energieverbruik vormt een belangrijk deel van de totale belasting van het milieu door de interne bedrijfsvoering. Om dit te beperken worden binnen de Meerjarenafspraak Energie Efficiency (1996) op grote schaal investeringen gedaan in onder meer energiebesparende kantoorapparatuur en middelen. In 1998 deed de Rabobankorganisatie 150 aanvragen voor de Energie Investeringsaftrek. Hieruit blijkt de implementatie van energiebeleid bij bouw en verbouw van kantoren. Vanuit preventieve benadering is met de Nederlandse Vereniging van Banken het project'Energiezuinige Geldautomaten'opgezet. In 1998 is door het project aangetoond dat met deze apparaten een energiebesparing valt te realiseren die kan oplopen tot 70%. In 1999 zullen fabrikanten worden uitgenodigd dit waar te maken. De resultaten van dit project zijn ook te vertalen naar andere apparatuur. In internationaal verband heeft Rabobank aan een soortgelijk project rond kopieerapparatuur meegewerkt. Op grote locaties van Rabobank Nederland zijn mogelijkheden tot energiebesparing geïnventariseerd. Besparingen door koude- en warmteopslag in de bodem blijken mogelijk bij de computercentra in Zeist en Best. De haalbaarheidsonderzoeken zijn gaande. Een aantal lokale Rabobanken betrekt'groene stroom'van hun energieleverancier. Dit is stroom die op een duurzame wijze is opgewekt. Inmiddels nemen 80 lokale Rabobanken deel aan het energiemonitoringprogramma. Het voornemen is om dit aantal fors te verhogen om zodoende het energiemanagement in de organisatie te verankeren. Duurzaam bouwen door de Rabobank Duurzaam huisvesten sluit nauw aan op energiebesparing en draagt bij aan het reduceren van de belasting van het milieu door de Rabobankorganisatie. Jaarlijks begeleiden 20 huisvestingsadviseurs circa 200 verbouwprojecten en 20 nieuwbouwprojecten. De adviseurs hebben een opleiding gevolgd om met nieuwe instrumenten het ambitieniveau op het gebied van duurzaam bouwen te kunnen verwezenlijken. Rond dit thema organiseerde Rabobank Nederland in 1998 een congres voor de aangesloten Rabobanken, waarbij ook de kansen voor financiële dienstverlening in de sector duurzaam bouwen zijn getoond. Er zijn positieve resultaten geboekt met het Voorbeeldproject Utiliteitsbouw in Pey-Posterholt, waarmee deze Rabobank een Unesco-prijs voor duurzaam bouwen won, en bij de nieuwbouw van Sneek-Joure-Lemmer (30% lager energieverbruik) en de verbouw van Rabobank Tiel (grijswatercircuit, materiaalhergebruik).Ook bij de keuze van het bouwmateriaal en onderhoud wordt rekening gehouden met gebruik van stoffen die vanuit milieuoogpunt de voorkeur genieten. Verwerking en hergebruik van papier en andere kantoorartikelen Papier vormt een grote afvalstroom uit onze kantoren, waarvoor gescheiden inzamelen en recycleren de moeite waard is.Voor verwerking van oud papier is een contract afgesloten waaraan lokale Rabobanken kunnen deelnemen. Eind 1998 is een proef met de gescheiden inzameling van wit en bont papier

Jaarverslagen Rabobank | 1998 | | pagina 68