versproducten; dit in aansluiting op een stelsel van herverdeelcentra in Europese afzetmarkten. Een structurele aanpak van de Europese distributie is van direct belang voor de bedrijfsvoering van alle geledingen van de agrarische sector. Ook de distributiesector heeft belang bij de realisatie van dit project. Het project biologische landbouw BIOM dat in samenwerking met diverse instituten en overheidsinstanties wordt uitgevoerd, is eveneens innovatief van karakter. Het beoogt de biologische landbouw op brede schaal bij een groot aantal deelnemende proefbedrijven te stimuleren. Voorts dient het de afzet van biologisch verantwoorde producten te bevorderen, omdat de overtuiging bestaat dat duurzaam geproduceerde voedingsmiddelen - ook in Nederland - een meer prominente plaats dienen te krijgen. Op onderwijsgebied draagt het Projectenfonds bij aan de financiële ondersteuning van verschillende (bijzondere) leerstoelen aan Nederlandse universiteiten op uiteenlopende terreinen. Concreet gaat het om bijdragen aan de volgende leerstoelen of stichtingen: Recht en Informatica (KU-Nijmegen),Coöperatierecht (KUB-Tilburg), De coöperatieve onderneming (RU-Limburg), Organisatieontwikkeling en Menselijke kwaliteit (Tilburg Institute for Advanced Studies, KUB-Tilburg), Ondernemerschap (VU-Amsterdam),de Stichting Instituut voor Agrarisch Recht, de Radboud- stichting,de Stichting Reformatorische Wijsbegeerte en The Netherlands Institute for Co-operative Entrepreneurship (Universiteit Nyenrode-Breukelen). Garantiefonds helpt (door)startende ondernemers Een belangrijk instrument met een maatschappelijke functie is voorts de Stichting Garantiefonds Rabobanken.Ze staat borg voor risicodragende, achtergestelde stimuleringsleningen. Daarmee maken lokale Rabobanken veelbelovende initiatieven mogelijk van startende en doorstartende ondernemers die onvoldoende eigen vermogen hebben om een bedrijf te beginnen of uit te breiden. In 1998 gaf het fonds voor 49 miljoen aan garanties aften behoeve van 257 ondernemers. Sponsoring via partnerschaprelatie Als sponsor van uiteenlopende activiteiten wil de Rabobankorganisatie meer zijn dan alleen geldgever in ruil voor het uitdragen van haar naam door de gesponsorde. De bank ziet sponsoring vooral als een partnerschap. Zij stelt niet alleen middelen beschikbaar maar levert bij voorkeur ook een bijdrage in de vorm van kennis, mensen, faciliteiten en communicatiemogelijkheden. Een voorbeeld hiervan is de samenwerking met Foster Parents Plan (FPP). De Rabobank is al ruim 20 jaar op diverse wijzen betrokken bij het werk van deze Stichting. Nieuw in de relatie met FPP is het in 1998 gesloten samenwerkingsverband op het gebied van humanitaire stages. De internationale studentenorganisatie Aiesec, Foster Parents Plan en de Rabobank bieden een aantal studenten de mogelijkheid om stage te lopen bij projecten van Foster Parents Plan in het buitenland. De stages zijn vooral gericht op de planning en programmering van projecten, met nadruk op de technische en economische analyse van gegevens. Ook de sponsoringactiviteiten op het gebied van wielrennen, hockey en de paardensport zijn meerjarige ontwikkelingsprojecten gebaseerd op partnerschap. In het kader van het Rabobank-Wielerplan 2000 worden professionele wielrenners, amateursjongeren en het recreatieve fietsen gestimuleerd, evenals medisch onderzoek op dit terrein. Het contract voor deze wielersponsoring is verlengd tot en met 2003. Daarnaast dragen de lokale Rabobanken bij aan plaatselijke of regionale wielerinitiatieven. Een vergelijkbare aanpak geldt voor de door Rabobank International voortgezette sponsorrelatie met de Koninklijke Nederlandse Hockeybond tot 1 juli 2001De Rabobank sponsort tevens diverse paardensportevenementen. Ook andere bedrijfsonderdelen onderhouden sponsorrelaties met verenigingen en organisaties. Zo ging verzekeraar Interpolis in 1998 een verbintenis als hoofdsponsor aan met de Tilburgse voetbalclub Willem II. Aandacht voor jonge kunstenaars Op het gebied van kunst en cultuur wil de Rabobankorganisatie met name jonge kunstenaars helpen om hun ambities waar te maken. Dankzij een

Jaarverslagen Rabobank | 1998 | | pagina 66