projecten ter verbetering van economische activiteiten voor en door plattelandsbewoners. De meerwaarde van de Stichting is in het bijzonder gelegen in het overdragen van kennis over spaar- en kredietcoöperaties en andere financiële dienstverlening op coöperatieve grondslag. De begeleiding van dergelijke organisaties gebeurt door twee permanente deskundigen in het buitenland, één in Tanzania en één in het Verre Oosten (Indonesië en Vietnam) en twee stafmedewerkers die regelmatig voor enkele weken ter plaatse aanwezig zijn.Te noemen zijn coöperatieve projecten in Sri Lanka, Bangladesh en Burkina Faso. Daarnaast is een directeur van een lokale Rabobank bereid gevonden om zijn kennis voor telkens enkele weken ter beschikking te stellen aan een financiële instelling in Bhutan. Naast technische assistentie werd aan diverse projectorganisaties ook financiële ondersteuning gegeven. Deze steun heeft menigmaal de vorm van giften, maar steeds vaker wordt gekozen voor een lening. De betrokkenheid van de SSR strekt zich vrijwel altijd over meerdere jaren uit. Leningen werden verstrekt aan een organisatie van koffieboeren in Mexico en aan diverse kredietfondsen van plattelandsorganisaties in Costa Rica, Nicaragua, Peru, de Filippijnen,Togo, Congo, Benin en diverse instellingen in India. In Oeganda, de Filippijnen en Armenië werden investeringen mogelijk gemaakt voor gezamenlijke productiesystemen van boerengroepen. Bij wijze van uitzondering hebben de SSR en Rabobank Nederland gezamenlijk een bijdrage geleverd aan het herstel van de coöperatieve bank in Kenia die ernstig getroffen was door de bomaanslag op de Amerikaanse ambassade in Nairobi in augustus 1998. Projecten fonds wil economische ontwikkeling stimuleren Als uiting van het coöperatieve karakter van de Rabobankorganisatie biedt het Projectenfonds financiële ondersteuning aan vernieuwende projecten die een algemeen economisch of specifiek ledenbelang dienen. Zulke projecten kunnen zich op diverse terreinen afspelen, waarbij thema's als kwaliteitszorg, afzetbevordering, emancipatie en innovatie veelvuldig aan de orde komen. Voor projecten met milieuaspecten en aspecten van ecologische duurzaamheid is toenemende aandacht. In 1998 werd door het Projectenfonds van de Rabobankorganisatie aan in totaal 65 projecten voor 3,9 miljoen aan bijdragen toegezegd. De Rabobankorganisatie is via een bijdrage uit het Projectenfonds en het bekleden van een bestuurszetel al geruime tijd verbonden met de 'Stichting Ondernemers Klankbord'. Deze stichting geeft advies en hulp aan kleine ondernemingen die behoefte hebben aan praktijkadvies. Hiervoor zijn adviseurs te raadplegen die in het grotere bedrijfsleven werkzaam zijn geweest. Zij stellen hun kennis en inzicht als consulent voor dit doel zonder beloning beschikbaar. Een vergelijkbaar project waaraan de Rabobank via het Projectenfonds bijdraagt is de'Stichting Mentorscope'. Deze stichting wil succesvol ondernemerschap van vrouwen bevorderen door overdracht van kennis en ervaring en beschikt daartoe overeen landelijk netwerk van mentoren, allen vrouwelijke ondernemers met een ruime ondernemerservaring. Mentorscope heeft een klankbord- en een bemiddelings- en doorverwijs functie naar bestaande adviesorganen. In 1998 is de Stichting Mentorscope een samenwerkingsovereenkomst aangegaan met MKB-Nederland. De'Stichting Stason'richt zich op de ondersteuning van startende allochtone ondernemers. Zij heeft een fonds gevormd waaruit aan deze ondernemers speciale leningen worden verstrekt. Dit fonds is gevormd met bijdragen van Shell Nederland, Unilever en de Rabobank. Bedoeling is dat uit de aflossingen op den duur voldoende middelen zijn te genereren om nieuwe leningen aan allochtone ondernemers te verstrekken, zonder dat daarbij nog bijdragen van andere partijen nodig zijn. Op grond van de grote belangen van de agrarische sector in de Nederlandse export is financiële steun verleend aan een onderzoek naar de mogelijk heden van een Europees raildistributienetwerk voor de export van agrarische

Jaarverslagen Rabobank | 1998 | | pagina 65