plattelandsvernieuwing en gezond voedsel. Met de agrarische vrouwenorganisaties werd op internet een eigen website ontwikkeld die erop is gericht om door 'chatten' over dergelijke onderwerpen in gesprek te komen met mensen met een niet-agrarische achtergrond. Samen met het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt (NAJK) is het project'Puzzelen met de Ruimte'gestart om te discussiëren over de rol van jonge agrariërs bij de inrichting van de groene ruimte in Nederland. De informatie- en communicatietechnologieondernemingen CMG, KPN, Microsoft en Compaq namen eind 1998 het initiatief om samen met de Rabobank bij het NAJK een intranet te installeren. Dit krijgt in 1999 zijn beslag. Integratie van allochtonen in de Nederlandse samenleving was onderwerp van verscheidene jubileumprojecten van de Rabobankorganisatie. Eén van deze projecten is de samenwerking met de stichting'Towards a New Start' (TANS),een initiatief van jonge Marokkanen die periodiek bijeenkomsten organiseren over thema's als samenleving, kunst en ondernemerschap. Samen met Jong Management - de jongerenorganisatie van de centrale ondernemers- en werkgeversvereniging VNO-NCW - werd gewerkt aan een programma waarin ervaren ondernemers worden gekoppeld aan startende en doorstartende allochtone ondernemers. Via dit soort projecten leren medewerkers van de Rabobankorganisatie ook zelf hoe zij kunnen inspelen op wensen uit de allochtone gemeenschap. Samenwerking met vrijwilligers Landelijk wordt samengewerkt met de Nederlandse Organisaties Vrijwilligerswerk (NOV), onder andere bij vraagstukken van vrijwilligers organisaties en bij het verkrijgen van meer aandacht en erkenning voor het vrijwilligerswerk. In dit kader werd in 1998 door de Rabobankorganisatie en de NOV samen het'Nationale Compliment'ingesteld, een jaarlijkse prijs voor opvallende vrijwilligersprojecten.Tijdens het congres'De Toekomst van de Vereniging' is de eerste prijs uitgereikt aan het Lava Team, een Waalwijkse stichting die zich inzet voor jongeren met een gedrags afwijking. De tweede prijs van het Nationale Compliment ging naar Hieronymus, een zaalvoetbalvereniging in Tilburg die gemengde teams van mensen met en zonder handicap met elkaar laat spelen. De derde blijk van erkenning was voor Ecoleur in Dordrecht, een project om werkervaring op te doen in een tweedehands-kledingwinkel. Ter ondersteuning van de kwaliteit in het vrijwilligers- en verenigingsleven organiseerde Rabobank Meijel voor 85 verenigingsbestuurders van circa 40 verenigingen een studieweekeind. De Rabobanken in de Bommelerwaard richtten een coördinatiepunt op voor vrijwilligersorganisaties in de regio. De stimuleringsfondsen van de Rabobankorganisatie De Rabobankorganisatie heeft drie fondsen om mensen te helpen bij het realiseren van hun plannen. De 'Stichting Steun door Rabobanken' (SSR) werd in 1973 opgericht. Dit fonds richt zijn steun vooral op stimuleringsprojecten in landen met minder ontwikkelde economieën en op sociaal-maatschappe lijke projecten in Nederland. Het'Projectenfonds'dateert van 1984 en wil bijdragen aan innovatieve projecten die ten goede komen aan groepen leden van de lokale Rabobanken of die een algemeen economisch belang dienen en zonder deze steun niet van de grond zouden komen. Het 'Garantiefonds' beoogt startende en doorstartende ondernemers te helpen in een periode dat zij zelf (nog) onvoldoende vermogen hebben. Het Garantiefonds heeft sinds zijn oprichting in 1985 voor meer dan 250 miljoen garanties verstrekt. Stichting Steun door Rabobanken helpt in binnen- en buitenland In het jubileumjaar 1998 van de Rabobankorganisatie viel ook het 25-jarig bestaan van de Stichting Steun door Rabobanken (SSR). De SSR geniet vanuit ontwikkelingslanden respect door de bijdrage die de Rabobankorganisatie heeft geleverd aan de economische ontwikkeling van de Nederlandse plattelandsbevolking. Vele organisaties in ontwikkelingslanden zijn hierdoor geïnspireerd en verzoeken nu om assistentie bij het starten van vergelijkbare

Jaarverslagen Rabobank | 1998 | | pagina 63