Voorwoord Voor de coöperatieve Rabobankorganisatie was 1998 in diverse opzichten een bijzonder jaar, waarop wij met tevredenheid terug blikken. Uiteraard werd in dit jaar gevierd dat de voorlopers van de Rabobankorganisatie - te weten de Coöperatieve Centrale Raiffeisen- Bank te Utrecht en de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven - honderd jaar geleden werden opgericht. Deze viering ging gepaard met een groot aantal culturele, sportieve en maat schappelijke activiteiten en initiatieven die werden georganiseerd onder het motto 'Toekomst door Samenspel'. Tegelijkertijd is in het verslagjaar vorm en inhoud gegeven aan de coöperatieve vernieuwing van de Rabobankorganisatie. Die kreeg haar beslag tijdens de Algemene Vergadering van Rabobank Nederland in april 1998. Bij die gelegenheid werd de coöperatieve missie herbevestigd en vernieuwd. Zo werden de statuten van Rabo bank Nederland en de modelstatuten van de lokale Rabobanken op vitale punten aangepast. Daarmee worden zij - ook formeel - omgevormd van coöperaties van kredietnemers tot coöperaties waarvan het lidmaatschap in beginsel openstaat voor alle klanten. Voortvloeiend uit haar coöperatieve missie wil de Rabobank organisatie, vanuit betrokkenheid bij de klanten en hun omgeving, ook in de toekomst mensen helpen bij het realiseren van hun ambities. Zij wil dit allereerst bereiken door het bieden van een uitstekende financiële dienstverlening, waarbij het belang van de klanten zowel het vertrekpunt als de doelstelling is. Daarnaast aanvaardt de organisatie haar maatschappelijke verantwoordelijkheid. Daarom is, behalve aan de financiële resultaten in dit verslag, ook ruim aandacht gegeven aan de activiteiten van de Rabobank organisatie in de maatschappelijke en natuurlijke omgeving. Dat klanten de financiële dienstverlening van de Rabobank organisatie en ook haar opstelling in de samenleving waarderen, blijkt onder meer uit de in 1998 opnieuw sterk toegenomen activiteiten. Hierbij was sprake van groei op veel terreinen in de financiële dienstverlening, zowel bij de bancaire activiteiten als op verzekeringsgebied en bij het vermogensbeheer. In dit jubileumjaar groeide de kredietverlening op organisatieniveau met 17% en passeerde de grens van 300 miljard, mede door de ook in 1998 voortdurende hausse op de hypothekenmarkt. De door klanten aan de Rabobank toevertrouwde middelen namen in dit jaar eveneens met 17% toe tot meer dan 250 miljard. De premie- omzet in verzekeringen steeg met 15% tot 5,5 miljard. Het aantal effecten- en optieorders groeide in het voorbije jaar tot een ongekend hoog niveau van 2,65 miljoen en het beheerd en bewaard vermogen bereikte een niveau van 197 miljard.

Jaarverslagen Rabobank | 1998 | | pagina 5