Bericht van de Raad van Toezicht Een van de uitkomsten van de coöperatiediscussie over de organisatie van het bestuur en toezicht was een aanscherping van de taken van de Raad van Toezicht van Rabobank Nederland. Bij de Raad van Toezicht zijn alle toezichthoudende taken belegd, waarvan er voorheen enkele bij de Raad van Beheer berustten. De wijzigingen betekenen dat de Raad van Toezicht inhoudelijk meer gaat functio neren als een Raad van Commissarissen. De Raad van Toezicht oefent thans het toezicht uit op het beleid van de Raad van Beheer en de Hoofddirectie en de algemene gang van zaken bij Rabobank Nederland en de daarmee verbonden ondernemingen. In vervolg op de coöperatiediscussie is binnen onze Raad aandacht besteed aan het rapport van de commissie Corporate Governance (commissie-Peters) dat veertig aanbevelingen doet voor transparant bestuur, adequaat toezicht en het afleggen van verantwoording. De uitkomsten van de coöperatiediscussie zijn aan deze aanbevelingen getoetst. Vanwege het belang dat wij hechten aan de discussie over Corporate Governance zullen wij in dit bericht aandacht besteden aan de aanbevelingen die betrekking hebben op het toezicht. Deze manier van verslaggeving past bij een actief en controleerbaar toezicht en is naar onze mening een logisch gevolg van de nieuwe rol van de Raad van Toezicht. Corporate Governance De Raad van Toezicht vervult zijn taak vanuit het brede perspectief van de continuïteit van Rabobank Nederland en de daarmee verbonden ondernemingen, in het belang van alle betrokkenen. Naast de belangen van de leden, de aangesloten banken, spelen ook de belangen van de klanten, de werknemers en de samenleving een belangrijke rol. De Raad van Toezicht heeft vastgesteld dat de aanbevelingen met betrekking tot het toezicht voor een groot deel reeds in de praktijk worden gebracht. Waar dat niet het geval is, onderschrijft de Raad van Toezicht de aanbevelingen en zal hij deze opvolgen, voorzover deze van toepassing kunnen zijn op Rabobank Nederland. Zo is de profielschets voor de Raad van Toezicht bijgesteld en ligt deze ter inzage op het kantoor van Rabobank Nederland in Utrecht. Een groot aantal aanbevelingen van de commissie-Peters is in het Reglement voor de Raad van Toezicht verwerkt. Daarin worden regels gegeven over samenstelling, benoeming en werkwijze van de Raad van Toezicht. Hierbij worden onder andere bepalingen gegeven over herbenoeming, nevenfuncties, tegenstrijdig belang en over de rol van de voorzitter. Ook wordt aandacht besteed aan de omgang met en de informatieverschaffing door de Raad van Beheer en de Hoofddirectie. De Raad van Toezicht kent een drietal commissies. De eerste is de Financieel Economische Commissie, die ten minste viermaal per jaar bijeenkomt en een belangrijke voorbereidende rol heeft met betrekking tot de beoordeling van het financiële beleid en de financiële verslaggeving. Bijvoorbeeld in het kader van aan de Raad van Toezicht te verstrekken rapportage over de ondernemings doelstellingen, de strategie, de daaraan verbonden risico's en de mechanismen tot beheersing van risico's van financiële aard.

Jaarverslagen Rabobank | 1998 | | pagina 59