Risicomanagement De activiteiten ten behoeve van de klanten leiden voor de bank tot specifieke risico's (markt-, rente- en kredietrisico), die op basis van daartoe ontworpen beleid en interne procedures en richtlijnen worden bewaakt en beheerst. Daarbij zijn ook de professionele kwaliteit en de risico-attitude van de functionarissen op alle relevante niveaus aan de orde. Een zorgvuldige weging en beoordeling van de risico's is een essentieel onderdeel van de financiële dienstverlening. Hierbij dient te worden opgemerkt dat risicobeheer niet alleen een kwestie is van calculeren. Ook risicocultuur speelt een belangrijke rol. Uiteindelijk blijft het mensenwerk en kunnen incidenten altijd optreden. Dat is des te meer aanleiding om de interne richtlijnen en procedures voortdurend tegen het licht te houden. Het marktrisico betreft de waardeveranderingen van de handelsportefeuille, als gevolg van wijzigingen in de rente, valuta- en aandelenkoersen. Het risicobeleid wordt ontwikkeld door de Markt Risico Management Commissie (MRMC) en vastgesteld door de Hoofddirectie. De MRMC houdt ook toezicht op de uitvoering. De uitvoering op dagbasis is gedelegeerd aan Markt Risicobeheer. Dagelijks wordt het topmanagement geïnformeerd over het wereldwijde risicoprofiel. De marktrisico's van de Rabobank worden berekend op basis van centraal ontwikkelde risicomodellen en -systemen, die door De Nederlandsche Bank zijn beoordeeld en geaccepteerd. De marktrisicomodellen zijn deels gebaseerd op statistische inschattingen van de waardeschommelingen, de zogenaamde Value at Risk, van de diverse deelportefeuilles van de bank. Deze risicomaatstaf beschrijft, op basis van historische gegevens, het maximaal mogelijke verlies dat de Rabobank kan lijden met een bepaalde waarschijnlijkheid binnen een bepaalde korte periode. De geschatte waarde schommelingen van de portefeuille worden in één getal uitgedrukt. Het geconsolideerde getal wordt met ingang van het verslagjaar ook gehanteerd voor de bepaling van het (volgens regelgeving van De Nederlandsche Bank) noodzakelijke kapitaalbeslag voor de aangegane marktrisicoposities. Ultimo 1998 betreft dit 1,8 (2,7)% van het totaal aan solvabiliteitseisen, dat voor het overige wordt bepaald door risico's uit hoofde van de kredietverlening. De Value at Risk, geconsolideerd over alle handelsportefeuilles, schommelde in 1998 tussen 12 miljoen en f 24 miljoen, met een gemiddelde van 17 miljoen. Derhalve was met 99% waarschijnlijkheid in een dag tijd hooguit/24 miljoen en na belasting f 16 miljoen in de waagschaal gesteld. Voorts is in het verslagjaar veel aandacht besteed aan de verdere ontwikkeling van het zogenaamde Event Risk Management. In dat kader wordt de uitwerking van forse trendbreuken in marktontwikkelingen op de waarde van de portefeuille van de Rabobank aan het topmanagement gerapporteerd. Waar nodig wordt ingegrepen in posities die in geval van dergelijke eventualiteiten een onacceptabel groot verlies zouden opleveren. In 1998, toen in de tweede jaarhelft de waarden op de financiële markten een ongebruikelijke bewegelijkheid vertoonden, heeft deze aanpak zijn waarde duidelijk aangetoond. Ook in de niet-handelsomgeving vergt het monitoren en beheersen van marktrisico's voortdurende aandacht. Dit betreft met name het renterisico, dat voortvloeit uit het uiteenlopen van de looptijd van uitzettingen en middelen. Het risico van korte termijn wordt gemeten en beheerst aan de hand van het begrip Income at Risk. Dat is het bedrag aan rentewinst dat met een bepaalde waarschijnlijkheidsgraad op jaarbasis maximaal in de waagschaal wordt gesteld wanneer er sprake is van een (forse) verandering van de korte en/of lange rente. Daarbij moet rekening worden gehouden met het feit dat bijstuurmogelijkheden, zoals tijdige afdekking van de positie en tariefmaatregelen, de inkomensgevolgen kunnen beperken. Het risico van langere termijn wordt gemeten en beheerst aan de hand van Equity at Risk. Dat is de gevoeligheid van de marktwaarde van het vermogen voor veranderingen in de rente. Aan de hand van scenario-analyses worden de consequenties van renteveranderingen over een lange periode doorgerekend. Dit type projecties is vergelijkbaar met de Event Risks volgens de Value at Risk-benadering. De Hoofddirectie vormt zich een mening over de toelaatbaarheid van de verliezen die bij een bepaalde geprojecteerde renteontwikkeling zouden optreden en stelt limieten vast ten aanzien van het renterisicoprofiel.

Jaarverslagen Rabobank | 1998 | | pagina 57