De financiële gang van zaken in de Rabobankorganisatie HOOFDSTUK 6 Ook in1998 bleef het activiteitenniveau van de Rabobankorganisatie onveranderd hoog. Het balanstotaal steeg met 28,6 (26,2)%, de kredietverlening met 17,0% en de provisieomzet met 19,6%. Naast het hoge activiteitenniveau - wederom met name op het gebied van effectenbemiddeling en hypotheken - speelde ook de uitbreiding van de activiteiten op de financiële markten een voorname rol. In de tweede helft van het jaar zijn de omstandigheden waarin werd geopereerd verslechterd. De turbulente omstandigheden op de financiële markten in het derde kwartaal en de verder verkrappende 94 rentemarge hebben een remmende invloed gehad op de groei van het resultaat. Ook als gevolg van de ontwikkelingen in met name Zuidoost- Azië werd de stijging van het nettoresultaat gedrukt. Gelet op de omstandigheden was de gerealiseerde groei van het nettoresultaat met 8,1 (16,9)% tot 2.062 miljoen tevredenstellend. Ontwikkeling dienstverlening De bancaire-, verzekerings- en vermogensbeheeractiviteiten namen in 1998 alle sterk toe. Bij de bancaire activiteiten groeide de krediet verlening met 17,0 (15,6)%. De toevertrouwde middelen namen met 16,8 (20,3)% toe. Vooral als gevolg van de activiteiten op de financiële markten, steeg de post rentedragende waardepapieren met 93,9 (66,7)% fors. De premieomzet is een indicator voor de omvang van de verzekerings activiteiten. Deze groeide met 15 (31)%. De leven- en schadesector droegen daar gelijkelijk aan bij. De uitzonderlijke groei in 1997 hing samen met de overname van een portefeuille inzake overlijdensrisico's op hypotheken van AVERO en de oprichting van een vestiging in Luxemburg. In 1998 deden dergelijke effecten zich niet voor. Ook op het gebied van vermogensbeheeractiviteiten was er sprake van forse groei. Het voor klanten beheerde en bewaarde vermogen steeg met 51 (28)% tot 197 miljard. Na aftrek van de effecten van koersstijgingen (ƒ17 miljard) en acquisities 45 miljard) resteert een nettokasstroom van 5 miljard. Toelichting op de balans Het geconsolideerde balanstotaal van de Rabobankorganisatie groeide in 1998 met 122,3 miljard tot 550,3 miljard. Dat is 28,6% meer dan eind 1997. Deze groei is voor een belangrijk deel het gevolg van het in 1997 genomen besluit om onze activiteiten op de financiële markten versneld uit te breiden. Hierdoor treden aanzienlijke veranderingen op in de samenstelling van de balans van de Rabobankorganisatie. Het aandeel van de post rentedragende waardepapieren in het balanstotaal steeg in twee jaar tijd van 14 naar 27%. Hoewel er in die twee jaren sprake was van een forse groei van de kredietverlening nam het relatieve belang van deze post op de balans af van 67 naar 56%. ACTIEFZIJDE VAN DE BALANS BEDRAGEN IN MILJARD KREDIETVERLENING BANKIERS

Jaarverslagen Rabobank | 1998 | | pagina 50