Het aantal gekozen bestuurders en toezichthouders bij de Ra bo banken bedroeg aan het einde van 1998 3.928, waarvan 1.750 bestuursleden en 2.178 leden van een raad van toezicht. De belangrijkste verklaring voor de afname van het aantal bestuurs leden en leden van raden van toezicht ligt in het fusieproces van Rabobanken. Dit heeft met name betrekking op fusies die eerder plaatsvonden en waarvan de colleges geleidelijk naar de beoogde omvang worden gebracht. Ruim tweederde van de bestuurders en toezichthouders is zelfstandig ondernemer. Het percentage vrouwelijke leden van de beheerscolleges nam weer toe, maar blijft bescheiden: 8,9 (7,5)%. De gemiddelde zittingsduur van een Rabobankbestuurder is 11,1 (11,6) jaar. De gemiddelde leeftijd is 52,0 (52,4) jaar. Van de bestuurders en toezichthouders hebben bijna 3.000 personen deelgenomen aan een of meer conferenties die zijn gericht op het verwerven van kennis en vaardigheden voor hun functie. In 1998 namen 469 bestuurders en toezichthouders deel aan dergelijke conferenties, waaronder de leergang 'Coöperatief besturen en managen'. Het voortgaande proces van coöperatieontwikkeling heeft in het verslagjaar gesteund op de inzet en deskundigheid van de bestuurders en toezichthouders. De wijzigingen die in het voorjaar in de modelstatuten zijn aangebracht, krijgen thans hun formele beslag in de statuten van de lokale Rabobanken. Behalve om de formele verwerking van de aanpassingen gaat het ook om inbedding van de vernieuwingen in de bank. Ook daar hebben de leden van de beheerscolleges een taak. In het streven naar meer en meer betrokken leden hebben veel lokale Rabobanken al een begin gemaakt met het werkelijk activeren en uitbreiden van leden betrokkenheid en ledenbinding. Op diverse plaatsen zijn al leden programma's in werking getreden en er is inmiddels een groot aantal klankbordgroepen van de grond gekomen. De leden van de beheerscolleges hebben als vertegenwoordigers van de leden en klanten, de vernieuwingen waarvoor het afgelopen jaar is gekozen, in grote mate mee vormgegeven. Hun betrokkenheid is sterk medebepalend geweest voor die beweging. Voor de verdere ontwikkeling van de coöperatie is hun inbreng en verbondenheid ook in 1999 essentieel.

Jaarverslagen Rabobank | 1998 | | pagina 49