Arbeidsvoorwaarden en flexibel werken De meeste medewerkers van de Rabobankorganisatie vallen onder de CAO voor het Bankbedrijf; voor de medewerkers van Interpolis geldt de CAO voor het Verzekeringsbedrijf. Voor medewerkers van Rabobank International die in het buitenland werken en voor mede werkers van Rabo Securities, Nedship, Gilde en de Robeco Groep gelden aparte arbeidsvoorwaarden. Tevens zijn er specifieke arbeids voorwaarden voor algemeen directeuren van lokale Rabobanken. In 1998 werd een nieuwe CAO voor het Bankbedrijf afgesloten. In die CAO zijn door de werkgevers in het bankbedrijf en de werknemersorganisaties afspraken gemaakt over onderzoek naar structurele vernieuwing van de CAO. Ook voor het verzekerings bedrijf werd een nieuwe CAO afgesloten. Grotere flexibiliteit is ook de drijvende kracht achter de ontwikkelingen op het gebied van telewerken. Verzekeringsdochter Interpolis trok haar innovatieve kantoorconcept zonder vaste werk plekken voor de medewerkers verder door. In haar hoofdkantoor werd in 1998 een pilot op grotere schaal opgezet om ervaring op te doen met telewerken voor hele afdelingen. Ook binnen Rabobank Nederland startte een project op het gebied van telewerken. Er blijkt bij medewerkers een groeiende behoefte aan telewerken te bestaan en er ontstaan steeds betere mogelijkheden. Uit eerdere ervaringen bleek overigens dat van huis uit werken gecombineerd dient te worden met een goedgestructureerde opzet van persoonlijke ontmoetingen en werkoverleg. Arbeidsomstandigheden en gezondheid Binnen een sociaal beleid op basis van volwassen verhoudingen past het dat de Rabobank voor de arbeidsomstandigheden zelf haar verantwoordelijkheid draagt. In lijn met de mogelijkheden die de overheid biedt is de Rabobank al sinds 1994 eigenrisicodrager en

Jaarverslagen Rabobank | 1998 | | pagina 46