De Lage Landen De Lage Landen ontwikkelt zich goed. De enige jaren geleden genomen beslissing om zich internationaal vooral op vendor finance te richten en nationaal haar producten af te zetten via de lokale Rabobanken blijkt een succesformule. In 1998 steeg de omvang van de portefeuille met 15% tot 11,3 miljard. Het nettoresultaat kwam bijna 30% hoger uit op 50 miljoen. De Lage Landen legt zich er steeds meer op toe om in de relatie met vendors (producenten van duurzame kapitaalgoederen) naast leasingproducten onder andere wholesale financing, debiteuren financiering en verzekeringen in het productenpakket op te nemen. Deze vorm van dienstverlening wordt vendor finance genoemd. Met vendor finance richt De Lage Landen zich op internationale producenten en distributeurs van kapitaalgoederen die behoefte hebben aan professionele (distributie)financieringsoplossingen. Daarbij concentreert de onderneming zich vooral op producenten van kapitaalgoederen voor het agrarisch bedrijfsleven, de sector van kantoorapparatuur zoals computers en kopieermachines en de in- en externe transportbranche. In Nederland speelt het distributiekanaal via de Rabobank voor De Lage Landen een belangrijke rol. Daarbij wordt klanten van de Rabobank een breed pakket leasing- en trade-financeproducten aan geboden: vastgoedlease, autolease, bedrijfswagenlease, equipment- lease en trade finance. De specifieke kracht van De Lage Landen zit in het snel en efficiënt afwikkelen van standaard-leasecontracten en in het effectief managen van objectcategorieën die meer specia listische kennis vergen, zoals vastgoed, debiteuren en auto's. Vanwege het ontbreken van voldoende distributiemogelijkheden met een internationale oriëntatie werden in 1998 de trade-finance- activiteiten in Groot-Brittannië en in België afgestoten. De Neder landse, primair op klanten van de Rabobanken gerichte, trade- financeactiviteiten worden onverminderd gecontinueerd. De kern van het strategische beleid van De Lage Landen voor de komende vijf jaren is een versnelde groei in Nederland, en daar buiten met name op het gebied van vendor finance. Behalve in Nederland heeft De Lage Landen thans vestigingen en joint ventures in België, Frankrijk, Groot-Brittannië, Ierland, Duitsland, Polen, Italië, Spanje, de Verenigde Staten en Brazilië. Daarnaast wordt in vijf andere Europese landen samengewerkt met lokale partners. Eind 1998 werkten 1.211 medewerkers bij De Lage Landen, waarvan 515 in Nederland. De Robeco Groep In 1998 heeft de Robeco Groep opnieuw een uitzonderlijke groei doorgemaakt. Het totaal beheerde vermogen, inclusief het vermogen van onroerendgoedbeheerder Roproperty Services, steeg in 1998 met 58% tot 180' (114) miljard. De instroom van nieuwe middelen bedroeg 50 miljard. Deze groei werd met name veroorzaakt door twee grote acquisities in de Verenigde Staten. Dit betreft de acquisitie van de vastgoedbeheerder Rreef (beheerd vermogen ƒ16 miljard) in januari en de vermogensbeheerder Weiss, Peck Greer (beheerd vermogen 29 miljard) in september. Voorts nam de omvang van het beheerde vermogen met 15,4 (13,3) miljard toe als gevolg van koersontwikkelingen. Weiss, Peck &c Greer is een in New York gevestigde vermogens beheerder, die naast het beheer van mandaten en fondsen in aandelen en obligaties ook actief is op het gebied van private equity en venture capital. Substantiële inkomsten worden eveneens verkregen uit securities lending, alsmede uit clearing- en settlementactiviteiten. De beheerde vermogens behoren grotendeels toe aan institutionele cliënten. De particuliere klantenkring bestaat uit vermogende families en/of daaraan gerelateerde stichtingen. Van het beheerde vermogen is 36 miljard afkomstig uit de Rabobankorganisatie.

Jaarverslagen Rabobank | 1998 | | pagina 39