de kwaliteit van het accountmanagement. Om de mogelijkheden van de bank voor klanten in specifieke agrarische sectoren beter toegankelijk te maken, werden zowel in Noord-Amerika als in Australië aparte accountmanagers aangesteld. En in euroland, waar de concurrentie hevig is, werd het kantorennet versterkt met multidisciplinaire, grensoverschrijdende accountmanagementteams. Deze zijn bedoeld om de activiteiten beter te kunnen richten op een beperkt aantal grote, pan-Europees opererende bedrijven in de sectoren zuivel, verse producten, voedselverwerking, levens middelendistributie en dranken. In de strategie van Rabobank International die is gericht op de voedings- en agro-industrie, spelen kennis en kennisoverdracht een hoofdrol. Samen met haar klanten in deze sector vormt zij een netwerkorganisatie die erop gericht is kennis van de gehele agrarische productiekolom - van teelt tot eindproduct - met elkaar te delen. Een zeer belangrijke rol in dit verband spelen de gezaghebbende internationale studies van de afdeling 'Food Agribusiness research', een van de wereldwijd opererende denktanks van de bank. In het verslagjaar zagen studies over de wereldmarkt voor onder andere zuivel, vruchtensappen, granen, koffie en de detailhandel in voedingsmiddelen het licht. Congressen vormen een ander middel om kennis te delen. Rabobank International organiseert al een aantal jaren succesvolle conferenties over specifieke voedingsmiddelen- en agrarische sectoren, die onder besluitvormers op de diverse terreinen uit de hele wereld grote interesse genieten. Het afgelopen jaar werd in Rio de Janeiro een goedbezocht congres over eetbare oliën gehouden, waarbij ook een studie over de sector werd gepresenteerd. Zelf werd Rabobank International in het verslagjaar veelvuldig uitgenodigd om op congressen en seminars haar visie te geven op de ontwikkelingen in bepaalde agrarische sectoren. Gezondheidssector De tweede klantendoelgroep waarop Rabobank International zich wereldwijd als nichespeler richt betreft sinds enkele jaren de gezondheidssector. De bank oriënteert zich daarbij op grote zorg verleners, zoals ziekenhuizen verpleeghuizen, thuiszorgorganisaties en zorg- en medische centra. Maar ook de farmaceutische industrie, de biotechnologie en de producenten van medische apparatuur behoren tot haar klantenkring. Rabobank International heeft zich daarmee in een zeer kennis intensieve bedrijfstak begeven. Om daarin als financiële dienstverlener werkelijk klantwaarde te kunnen genereren, is omvangrijke kennis van de sector een vereiste. Zo vragen farmaceutica- en biotechno logiebedrijven zeer specifieke en diepgaande kennis op het gebied van de farmacologie en biochemie. Op het terrein van de medische apparatuur dient een verband te kunnen worden gelegd tussen de medische wetenschappen en gefragmentariseerde technologische toepassingsgebieden. Waar het gaat om de wereld van de zorgaanbieders dient men zich te realiseren dat de omgeving waarin zij opereren - het nationale stelsel van gezondheidszorg - in elk land weer verschillend is. Dat geldt bijvoorbeeld ten aanzien van de organisatievormen van de zorgverleners, privaat versus publiek, de wet- en regelgeving en de cultuur. Hierdoor zijn het gewoonlijk de eigen banken in die landen die in de beperkte nationale context hun diensten verlenen. Het bijzondere in de ambitie van Rabobank International echter is de internationale dimensie van haar werkterrein, en dit tegen de achtergrond van het gegeven dat steeds meer zorgaanbieders bezig zijn hun activiteiten grensoverschrijdend te ontplooien. Om de in dat verband onmisbare kennis in huis te halen, heeft Rabobank International tal van medewerkers in dienst genomen die uit de gezondheidssector afkomstig zijn. Dit betreft onder meer medici,

Jaarverslagen Rabobank | 1998 | | pagina 35