Rabobankorganisatie dat gespecialiseerd is in het verstrekken van riscodragend vermogen. Een andere specialiteit is 'mergers &C acquisitions'. Deze activiteit verzorgt fusie- en overnamebemiddeling en strategische advisering; mondiaal in de voedings- en agro-industrie. Binnen Nederland richt deze activiteit zich met name op middelgrote en grote bedrijven, en wel in goede samenwerking met de lokale Rabobanken. Een derde specialisme is 'structured trade finance'. Daarbij gaat het om specialisatie in bijzondere vormen van internationale handels financiering, zoals gestructureerde goederenfinanciering waarbij het landenrisico wordt geminimaliseerd. Voorts worden activiteiten ontplooid op het gebied van project financieringen en exportfinanciering, alsmede voor het syndiceren van grote internationale leningen. De sterk toegenomen activiteiten in het buitenland en op het gebied van gestructureerde financieringen hebben geleid tot een verdere groei van de private kredietportefeuille met 27% tot 72 miljard. De crisis in Zuidoost-Azië heeft een relatief beperkte invloed gehad op de kwaliteit van de kredietporte feuille. De omvang van de lokale kredietverlening daar is beperkt en heeft met name betrekking op exporterende bedrijven die dollar inkomsten genereren. Dat geldt ook voor Latijns-Amerika, waar met name de situatie in Brazilië verslechterde. De financiële crisis in Rusland raakte Rabobank International nauwelijks. Het obligo op dat land is zeer gering en voor het overgrote deel afgedekt met zekerheden, terwijl de bank geen Russisch staatspapier in portefeuille had. Financiële markten De op maat gesneden dienstverlening aan grote bedrijven gaat in toe nemende mate hand in hand met diensten en producten op het ter rein van financiële markten, zoals beursintroducties, (her)plaatsing van aandelen, obligatie-emissies en derivaten van financiële waarden. Teneinde klanten daarmee nog beter van dienst te kunnen zijn, heeft Rabobank International haar capaciteit op dit gebied in het verslagjaar aanzienlijk uitgebreid. Daartoe hebben significante investeringen plaatsgevonden in mensen en in de infrastructuur om deze dienstverlening optimaal te kunnen verlenen. Rabobank International telt inmiddels een kleine 650 medewerkers die actief zijn op het terrein van financiële markten; een ongeveer even groot aantal is werkzaam in de back-office. Om wereldwijd in alle tijdzones optimaal te kunnen voorzien in de behoeften van klanten aan met de financiële markten gerelateerde producten, zijn de activiteiten op dit terrein geconcentreerd in Utrecht/Amsterdam, Londen, New York en Singapore. De overige kantoren binnen het internationale netwerk hebben een onder- steunings- en verkoopfunctie. De verdere uitbouw van de dienstverlening op het gebied van financiële markten werd slechts beperkt beïnvloed door de onrust op de financiële markten. De activiteiten zijn primair klantgedreven, het handelen voor eigen rekening is slechts toegestaan als dit voort vloeit uit de klantenbediening. Het risicoprofiel is beperkt en wordt scherp bewaakt met behulp van risicosystemen en -modellen. In het vierde kwartaal werd een onderzoek gestart naar een meer geïntegreerde vormgeving van de aandelenactiviteiten in Londen en Amsterdam (Rabo Securities). Dit onderzoek heeft inmiddels geresulteerd in een geïntegreerd aandelenbedrijf, dat op zijn beurt onderdeel werd van de corporate-financeactiviteiten van Rabobank International. De nieuwe opzet biedt de mogelijkheid klanten optimaal te benaderen met een geïntegreerd pakket diensten en producten, bestaande uit fusie- en overnamebemiddeling, geavanceerde financieringsstructuren, beursintroducties en (her)plaatsing van aandelen. De activiteiten op de financiële

Jaarverslagen Rabobank | 1998 | | pagina 32