bedrijfsbeëindigingen werden voorkomen. Een uitzondering op de redelijke ontwikkelingen in de agrarische sector is de varkenshouderij. Deze werd in 1998 nadrukkelijk geconfronteerd met de Wet Herstructurering Varkenshouderij. Deze overheidsmaatregel is bedoeld om de mesthoeveelheid te reduceren door gefaseerde inkrimping van het aantal dierplaatsen. Tezamen met andere regelingen, de gevolgen van varkenspest en ongekend lage prijzen op de afzetmarkt, leidde dit in 1998 tot een ernstige situatie in de varkenshouderijsector. In de fase die voorafging aan de totstandkoming van de wetgeving heeft de Rabobank zich ingespannen om voor politieke besluit vormers en belangenorganisaties inzichtelijk te maken wat de te verwachten economische gevolgen en financiële knelpunten zouden zijn van het voorgestelde beleid. Helaas hebben de maatregelen van de overheid geleid tot een afremming van het herstructureringsproces in de sector. De Rabobank blijft de discussies omtrent de legitimiteit van de wetgeving en het uitkeren van een schadeloosstelling door de overheid met grote belangstelling volgen. De uitkomst daarvan heeft immers directe consequenties voor de bedrijfsvoering van een groot aantal klanten. De besluitvorming van de overheid is ook van grote invloed op het financieringsbeleid van de Rabobanken. Ten gevolge van de wetgeving die werd afgekondigd voor de varkenshouderij, is de Rabobank bij haar dienstverlening in een moeilijke uitvoerende rol gekomen. Dit heeft de verhouding met een deel van haar klanten onder druk gezet. Toch hebben medewerkers van de Rabobanken zich in 1998 onderscheiden, doordat zij zich in harmonie met de betrokken ondernemers zijn blijven inzetten om tot werkbare oplossingen te komen. Vaak leidde dit tot het continueren van de bedrijfsvoering, maar soms bleek het begeleiden bij bedrijfs beëindiging de beste oplossing voor de klant.

Jaarverslagen Rabobank | 1998 | | pagina 24