Met een marktaandeel van 38% in HID-bedrijven met minder dan 10 personen en van 33% in het overige bedrijfsleven, is de Rabobank de bank bij uitstek voor ondernemers. Om haar specifieke kennis van de verschillende branches te delen, publiceert de Rabobank jaarlijks diverse sectorstudies. In 1998 werden onder andere uitgebracht: Metaalproductenindustrie, Accountantskantoren en Distributie computerhardware en -software. Daarnaast verschijnt jaarlijks het veelvuldig door ondernemers, accountants en adviseurs geraadpleegde brancheoverzicht 'Rabobank Cijfers Trends'. In de 22ste editie - die ook op cd-rom verscheen - werden de ontwikkelingen en perspectieven van 75 branches in het Nederlandse bedrijfsleven beschreven. In het bijzonder werd de 'eurogevoeligheid' van deze branches in beeld gebracht. Veel ondernemingen kennen steeds complexere behoeften op het gebied van financiële dienstverlening. Om aan de wensen van deze ondernemingen tegemoet te komen, zijn in 1998 nieuwe samen werkingsverbanden tussen Rabobanken gevormd. In een aantal regio's werken de banken samen in zogeheten middenmarktteams. Deze zijn gevestigd in de regio's Arnhem-Nijmegen, Groningen, Haaglanden (Den Haag en omgeving), Midden-Nederland (Utrecht- Nieuwegein), Noord-Limburg, Noordoost-Brabant, Rijnmond, Schiphol, Twente, Zuid-Limburg en Zuidwest-Nederland (Breda). Het formeren van deze bovenlokale netwerken en teams vloeit voort uit de wens om klanten, ook wanneer hun ondernemingen een grotere omvang bereiken, vanuit de Rabobanken ter plaatse te kunnen blijven bedienen en om ze tegelijkertijd alle kennis en mogelijkheden vanuit de organisatie te kunnen aanreiken. Door de vaak complexere diensten voor grotere bedrijven in een regionale context te organiseren, blijft de kwaliteit, snelheid en bereikbaar heid gewaarborgd. Ook voor nieuwe klanten kan deze specifieke dienstverlening vanuit de middenmarktteams interessant zijn. De samenwerking in de bovenlokale netwerken staat garant voor een adequate bediening van deze middelgrote en grote onder nemingen. Gemeten in zakenvolume, aantal klanten en winst- bijdrage zijn de prognoses die bij het bedienen van grote en middel grote ondernemingen zijn gesteld, ruimschoots overtroffen. Tegelijk tekent zich hiermee het begin van een beweging af, waarbij ook op andere terreinen samenwerking tussen lokale banken in een regio gestalte kan krijgen. Dit geldt bijvoorbeeld op het gebied van beleggingsadvies, vermogensbeheer en ook voor samenwerking 'achter' de bank, zoals bij systeembeheer of telefonische helpdesks. Ondernemers in de agrarische sector In de agrarische sector was in 1998 sprake van een grotere vraag naar kredieten. Naast de gebruikelijke kredieten kregen ook nieuwe vormen van kredietverlening de aandacht van veel ondernemers. Dit hangt samen met de toenemende belangstelling van agrariërs voor ecologische ontwikkeling, wat zich uit in een groeiend aantal bedrijven dat overschakelt naar biologische productiewijzen. Daarnaast toonden agrariërs een sterke interesse voor milieu investeringen. De Rabobank heeft haar relaties geadviseerd over de stimulerende fiscale maatregelen van de overheid en de daarop gebaseerde groenfinanciering. Met een aandeel van circa 50% in het aantal door de overheid 'groen' verklaarde projecten is de Rabobank koploper op dit terrein. Via het Groenrente Fund is inmiddels 501 miljoen aan groenfinancieringen verstrekt, waarvan ruim de helft aan projecten op het gebied van biologische landbouw. Hoewel de resultaten van de meeste agrarische ondernemingen zich in 1998 redelijk ontwikkelden, was er zorg over agrarische bedrijven die in het verslagjaar werden getroffen door gevolgen van de wateroverlast, met name in het westen en noorden van het land. De schaderegeling die door de overheid aan de bedrijven is aangeboden heeft gelukkig veel problemen voorkomen, waardoor

Jaarverslagen Rabobank | 1998 | | pagina 23