Verkrappende rentemarge De baten van de Rabobankorganisatie groeiden in 1998 met 10,5% tot 12,9 miljard. De groei van de rentewinst met 6,7% bleef echter aanmerkelijk achter bij de groei van de kredietverlening. Deze groeide met 17%. Klanten leenden meer, mede onder invloed van het lage rentepeil. De Rabobank profiteerde daar zelf overigens relatief minder van door de verder verkrappende rentemarge. Tegenover de kleinere rentemarge staat een voortgaande stijging van het provisieresultaat. Dit nam in het verslagjaar met 19,6% toe tot 2,2 miljard, mede omdat klanten steeds actiever worden op het gebied van beleggingen. De bedrijfslasten stegen met 9,9% tot 9,0 miljard. Dit beeld is enigszins vertekend door voorzieningen die in eerdere jaren zijn getroffen, met name in het kader van euro en millennium. Daarvoor gecorrigeerd was de lastenstijging groter dan de batenstijging, zodat kostendiscipline in 1999 extra aandacht krijgt. In het verslagjaar 1998 werd een nettoresultaat behaald van 2,1 miljard. Dit is het resultaat na aftrek van waardeveranderingen van vorderingen, belastingen en belangen van derden. Dit bedrag zal volledig worden toegevoegd aan de reserves van de Rabobankorganisatie om haar solvabiliteit op peil te houden. Dit is immers de randvoorwaarde om ook in de toekomst klantwaarde te kunnen blijven genereren. Toekomst door Samenspel Duidelijk is dat de Rabobankorganisatie 1998 heeft aangegrepen om zich klaar te maken voor de volgende eeuw. Tevens werd in dit jubileumjaar ook in ruime mate aandacht gegeven aan het verleden, onder meer met de uitgave van twee Nederlandstalige boeken en een Engelstalig boek, waarin de historie van de Rabobanken en haar organisatie in woord en beeld zijn gebracht en met het MuziekTheaterSpektakel De Tijd-affaire. Toch kenmerkte ook de 100-jaarviering zich vooral door vooruitkijken. Onder het motto 'Toekomst door Samenspel' zijn overal in Nederland samen met leden, klanten, medewerkers en maatschappelijke organisaties projecten gestart die van betekenis zijn voor de eigen maatschappe lijke omgeving. Dergelijke projecten zijn overigens niet specifiek voor het jubileumjaar; zij kenmerken het optreden van de Rabo bankorganisatie al sinds jaar en dag. Wel is het zo dat met de dynamiek van de jubileumviering een vergroot aantal projecten van de grond is gebracht. Een bijzonder project is de in 1998 gestarte samenwerking met de Nederlandse Organisaties Vrijwilligerswerk (NOV). Ook de buitenlandse vestigingen van de Rabobankorganisatie lieten zich niet onbetuigd. Medewerkers van de Rabobankorganisatie in New York waren zeer actief bij projecten op de terreinen zorg en onderwijs. In Manhattan werd samen met jonge Amerikaanse agrariërs een voorlichtingsproject gestart over de wijze waarop voedsel wordt geproduceerd. In Australië werd door de Rabobank samengewerkt met de Royal Flying Doctor Service. De geschetste ontwikkelingen en activiteiten in 1998 bevestigen het beeld dat de 100-jarige Rabobankorganisatie springlevend is, als financiële dienstverlener én als coöperatieve vereniging die wil bijdragen aan de ontwikkeling van haar klanten en van de omgeving waarin zij opereert.

Jaarverslagen Rabobank | 1998 | | pagina 19