Schuldbewijzen Opgenomen gelden Opgenomen gelden waarvoor de rentevergoeding geheel of grotendeels wordt betaald op het moment van aflossing, worden gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs. Daarbij wordt het verschuldigde bedrag verhoogd met een met de resterende loop tijd evenredig deel van het verschil tussen het verschuldigde bedrag en de aflossings- waarde, berekend op basis van samengestelde interest. Deze verhoging wordt in de winst- en verliesrekening als rentelasten verantwoord. Voorzieningen Voorziening voor latente belastingverplichtingen Voor tijdelijke verschillen tussen de fiscale en vennootschappelijke vermogens- en resultaatbepalingsmethoden worden belastinglatenties gevormd. Waardering van belastinglatenties geschiedt tegen contante waarde. Een actieve belastinglatentie wordt opgenomen indien en voorzover in redelijkheid mag worden aangenomen dat realisatie te zijner tijd zal kunnen plaatsvinden. Overige Voorzieningen Voorziening regeling Vrijwillig Vervroegd Uittreden Gedurende de looptijd van de CAO kan een medewerker die voldoet aan de leef tijdscriteria in de CAO en die ten minste 10 jaar in het bankbedrijf werkzaam is, vrijwillig vervroegd uittreden rond de leeftijd van 60 jaar. Voor personeelsleden die in de toekomst kunnen opteren voor de regeling Vrijwillig Vervroegd Uittreden (VUT) is een voorziening gevormd. Deze voorziening wordt actuarieel berekend, op basis van een gemiddelde marktrente, voor alle werknemers van 45 jaar en ouder. Ook wordt rekening gehouden met de kans op gebruikmaking van de regeling. Overige Waardering van de overige voorzieningen exclusief de technische voorziening verzekeringsbedrijf en de voorzieningen VUT geschiedt tegen nominale waarden. Fonds voor algemene bankrisico's Het fonds dient ter dekking van de algemene risico's verbonden aan het bank bedrijf, voorzover zulks geboden is om redenen van voorzichtigheid. Onttrekkingen aan het fonds dienen ter dekking van de risico's uit hoofde van enerzijds alle niet-voorzienbare en dus ook tevoren niet-kwantificeerbare lasten zoals grote fraudes, nationalisaties etcetera en anderzijds lasten voorkomende uit uitzonderlijke tegenslagen van grote omvang in het bankbedrijf, betrekking hebbende op de kredietverlening, rente, valuta etcetera. Eventuele onttrekkingen en toevoegingen aan het fonds worden over een afzonderlijke post in de winst- en verliesrekening geleid. Lasten die met onttrekkingen worden opgevangen, worden onder de daarvoor bestemde posten van de winst- en verliesrekening verantwoord. Bij de bepaling van de belastinglast worden de toevoegingen dan wel de onttrek kingen aan het fonds in aanmerking genomen. In de balans wordt het fonds gepresenteerd onder aftrek van actieve belastinglatenties. Grondslagen voor resultatenbepaling Rente, provisie en andere baten worden ten gunste gebracht van het boekjaar waarop zij betrekking hebben. De bijgeboekte rente en provisie ten aanzien waarvan twijfel omtrent de inbaarheid bestaat, worden niet als resultaat verantwoord. Dit geldt met name voor niet- ontvangen rente en provisie, berekend over vorderingen waarop een waarde vermindering is toegepast en waarbij ten aanzien van de debiteur een discontinuïteitsverwachting bestaat of waarbij reeds sprake is van discontinuïteit. Rente en provisie - voorzover niet ontvangen - berekend over vorderingen waarop in verband met het landenrisico een waardevermindering is toegepast, worden - voorzover berekend over voornoemde waardevermindering - evenmin als resultaat verantwoord. Bij de bepaling van de kosten wordt rekening gehouden met nog te betalen en vooruitbetaalde kosten. Bij de bepaling van de belastinglast is rekening gehouden met fiscale faciliteiten; daarbij is de dotatie aan waardeveranderingen van vorderingen volledig als last in aanmerking genomen. De afschrijvingen geschieden conform de toelichting op de post onroerende zaken en bedrijfsmiddelen. Pensioenregeling Vanaf 1 januari 1989 worden nieuwe medewerkers van de Rabobank verzekerd volgens Pensioenreglement Rabobankorganisatie 1989 (PR89). Deze pensioen-

Jaarverslagen Rabobank | 1997 | | pagina 73