Rentedragende waardepapieren en aandelen Beleggingsportefeuille De beleggingsportefeuille omvat de waardepapieren die tot de vaste activa behoren en beleidsmatig bestemd zijn om als een belegging te worden aangehouden. De obligaties en andere rentedragende waardepapieren zijn gewaardeerd tegen aflossingswaarde. Het verschil met de verkrijgingsprijs wordt in de balans verant woord onder overlopende activa en overlopende passiva en in evenredigheid aan de looptijd onder rentebaten in de winst- en verliesrekening verwerkt. Obligaties en andere rentedragende waardepapieren waarvoor de rentevergoeding geheel of grotendeels wordt ontvangen op het moment van aflossing worden, in afwijking van het voorgaande, gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs. Daarbij wordt deze waardering verhoogd met een met de resterende looptijd evenredig deel van het verschil tussen verkrijgingsprijs en aflossingswaarde, berekend op basis van samengestelde interest. De verhoging wordt in de winst- en verliesrekening als rentebaten verantwoord. Voorzover obligaties en andere rentedragende waardepapieren die tot de beleggings portefeuille behoren worden verkocht, worden de resultaten verantwoord onder overlopende activa of overlopende passiva en, rekening houdend met de gewogen resterende gemiddelde looptijd van een beleggingsportefeuille, in de winst- en verliesrekening volgtijdelijk als rentebaten verantwoord. Voorzover voornoemde resultaatverwerking ertoe zou leiden dat per balansdatum het totaal geactiveerde bedrag hoger is dan het gepassiveerde, wordt dit meerdere direct als negatieve rentebaten in de winst- en verliesrekening verwerkt. Indien verkopen plaatsvinden uit hoofde van een structurele inkrimping van een beleggingsportefeuille, worden de resultaten direct ten gunste of ten laste van rentebaten verantwoord. Overdrachten van obligaties en andere rentedragende waardepapieren van een beleggingsportefeuille naar de handelsportefeuille, en omgekeerd, geschieden tegen marktwaarde, waarbij de resultatenverantwoording plaatsvindt conform die voor verkopen uit de beleggingsportefeuille of uit de handelsportefeuille, afhankelijk van wat van toepassing is. Genoteerde aandelen en niet-rentedragende waardepapieren zijn gewaardeerd tegen de beurskoers ultimo boekjaar; niet-genoteerde tegen de geschatte opbrengst- waarde. De hieruit voortvloeiende niet-gerealiseerde waardeverschillen worden, rekening houdend met belastinglatenties, gemuteerd op een herwaarderingsreserve. De niet- gerealiseerde waardeverschillen uit dekkingscontracten worden op overeenkomstige wijze verwerkt. Gerealiseerde koersverschillen, alsmede niet-gerealiseerde negatieve resultaten die niet ten laste van de herwaarderingsreserve kunnen worden gebracht, worden in de winst- en verliesrekening opgenomen onder opbrengsten uit effecten en deelnemingen. Handelsportefeuille De handelsportefeuille is gewaardeerd tegen marktwaarde dan wel de geschatte opbrengstwaarde ultimo boekjaar. De waarderingsverschillen ter zake van de handelsportefeuille worden verantwoord onder resultaat uit financiële transacties. Ingekochte eigen obligaties en andere rentedragende waardepapieren bestemd voor de wederverkoop worden gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs of lagere markt waarde. Certificates ofdeposit en commercial paper Voorzover certificates of deposit en commercial paper zijn te beschouwen als kredieten, vindt waardering plaats tegen nominale waarde. In andere gevallen komt de waardering overeen met die van obligaties en andere rentedragende waardepapieren. Participaties Participaties zijn gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs of lagere marktwaarde. Negatieve waardemutaties en terugnemingen daarvan worden verantwoord onder waardeveranderingen van financiële vaste activa. Dividenden worden in de winst- en verliesrekening opgenomen onder opbrengsten uit effecten en deelnemingen. Deelnemingen Deelnemingen waarin invloed van betekenis wordt uitgeoefend op het zakelijke en financiële beleid zijn gewaardeerd tegen nettovermogenswaarde aan de hand van de meest recente gegevens.

Jaarverslagen Rabobank | 1997 | | pagina 71