afwaardering samenhangende belasting werd over deze extra afwaardering geleid. Met ingang van de jaarrekening 1997 is deze systematiek verlaten. Vanaf dat boekjaar is de stille reserve opgenomen in het fonds voor algemene bankrisico's dat dient ter dekking van algemene risico's voor banken en het bank bedrijf voorzover zulks geboden is om redenen van voorzichtigheid. In 1997 is niet gemuteerd in het fonds. Als gevolg van het voorgaande is de post waardeveranderingen van vorderingen in de winst- en verliesrekeningen in 1997 niet vergelijkbaar met die in 1996. De post heeft in 1997 uitsluitend betrekking op de mutaties in de noodzakelijk geachte waardecorrecties op vorderingen. I Gezien het te verwaarlozen belang van de posten overige bedrijfslasten en waarde veranderingen van financiële vaste activa zijn deze niet langer afzonderlijk in de 120 winst- en verliesrekening opgenomen. De posten zijn thans opgenomen onder andere beheerskosten respectievelijk opbrengsten uit effecten en deelnemingen. Grondslagen voor waardering en resultatenbepaling s Algemeen De activa en passiva zijn gewaardeerd tegen nominale waarde, tenzij een andere waarderingsgrondslag is vermeld. Voor alle activa geldt dat deze zijn gewaardeerd onder aftrek van noodzakelijk geachte waardeverminderingen. Agio en disagio worden opgenomen onder respectievelijk overlopende activa en overlopende passiva en worden over de looptijd van de desbetreffende posten in de winst- en verliesrekening geamortiseerd. Derivaten Rentecontracten die verband houden met handelsactiviteiten zijn gewaardeerd tegen marktwaarde. De marktwaarde is gebaseerd op de contante koers per balans datum. Resultaten worden verantwoord onder resultaat uit financiële transacties. Overige rentecontracten zijn gewaardeerd conform de activa en passiva waarop ze betrekking hebben. De resultaten worden verantwoord onder rente in verhouding tot het verstreken deel van de looptijd. Valutacontracten die verband houden met opgenomen en uitgezette gelden worden gewaardeerd tegen de contante koers per balansdatum. Resultaten uit hoofde van deze transacties worden verantwoord onder rente in verhouding tot de looptijd. De overige valutacontracten worden gewaardeerd tegen de op balansdatum geldende marktnotering voor de resterende looptijd. De al dan niet gerealiseerde valutakoersverschillen worden opgenomen onder resultaat uit financiële transacties. Overige contracten worden gewaardeerd tegen marktwaarde. Vreemde valuta Deelnemingen luidende in vreemde valuta worden gewaardeerd tegen de contante koers per balansdatum. De hieruit voortvloeiende valutakoersverschillen worden, voorzover het koersrisico niet is ingedekt, onder het eigen vermogen verwerkt. De overige activa en passiva luidende in vreemde valuta worden gewaardeerd tegen de contante koers per balansdatum. De hiermee samenhangende koers- resultaten worden verantwoord onder resultaat uit financiële transacties. Leasing In de balans zijn de vorderingen uit hoofde van de financiële leasing van roerende en onroerende zaken opgenomen onder kredieten en bankiers. Ook de vorderingen als gevolg van operationele leasing van roerende zaken zijn onder deze hoofden gerubriceerd, terwijl de vorderingen in verband met operationele leasing van onroerende zaken verantwoord zijn onder onroerende zaken en bedrijfsmiddelen. De waarde van de in het kader van technolease overeenkomsten verworven rechten is opgenomen onder kredieten. In de resultatenrekening zijn de nettobaten van /easeovereenkomsten verantwoord onder rentebaten, behoudens de resultaten van operationele leasing van onroerende zaken. Hiervan zijn de baten opgenomen onder overige baten en de afschrijving onder afschrijvingen. De nettobaten uit hoofde van de techrtoleaseovereenkomsten zijn verantwoord onder rentebaten. Kortlopend overheidspapier Kortlopend overheidspapier wordt gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs of lagere marktwaarde. Indien de rentevergoeding geheel of grotendeels wordt ontvangen op het moment van aflossing, wordt de waardering verhoogd met een met de resterende looptijd evenredig deel van het verschil tussen verkrijgingsprijs en aflossingswaarde, berekend op basis van samengestelde interest.

Jaarverslagen Rabobank | 1997 | | pagina 70