Toelichting (bedragen in miljoenen guldens)7997 996 Achtergestelde leningen 82 11 Obligatieleningen en overige langlopende schuldbewijzen 5.924 7.328 Kasstroom uitfinancieringsactiviteiten 6.006 7.339 Nettokasstroom 23 285 Liquide middelen Liquide middelen per 1 januari 1.473 1.188 Liquide middelen per 31 december 1.496 1.473 Mutatie 23 285 Exclusief de mutaties in de technische voorziening verzekeringsbedrijf Het kasstroomoverzicht geeft inzicht in de nettomutaties uit bancaire, verzekerings- en financieringsactiviteiten, alsmede een over zicht van investerings- en desinvesterings activiteiten. Liquide middelen bestaan uit wettige betaal middelen en onmiddellijk opeisbare tegoeden bij centrale banken. Grondslagen voor consolidatie In deze geconsolideerde jaarrekening zijn de cijfers verwerkt van de lokale Rabobanken, de Onderlinge Waarborgmaatschappij Rabobanken BA, de Rabo- hypotheekbank NV, NV Interpolis en Rabobank Nederland, alsmede de cijfers van de overige groepsmaatschappijen. De activa, passiva en de resultaten van deze maatschappijen zijn integraal in de geconsolideerde jaarrekening opgenomen. Het belang van derden is als een afzonderlijke post gepresenteerd. Joint ventures worden naar evenredigheid van het daarin gehouden belang in de geconsolideerde jaarrekening opgenomen. Deze geconsolideerde jaarrekening maakt deel uit van de toelichting op de enkel voudige jaarrekening van de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Boerenleenbank BA (Rabobank Nederland) en wordt aangeduid als de jaarrekening van de Rabobank- organisatie. De jaarrekening wordt gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam te Amsterdam. Alle bedragen in deze toelichting luiden in miljoenen guldens, tenzij anders is vermeld. Wijziging in rubricering en grondslagen voor waardering en resultatenbepaling Conform artikel VI van de Wet van 17 maart 1993 houdende bepalingen voor de jaarrekening van banken, hebben tot en met de jaarrekening 1996 op de post kre dieten extra afwaarderingen plaatsgevonden, die het karakter van een stille reserve hadden. Ultimo 1996 bedroeg de stand van deze stille reserve f 3.454 miljoen. De toevoegingen aan deze extra afwaardering geschiedden stelselmatig onder de post waardeveranderingen van vorderingen in de winst- en verliesrekening. Hierbij werd gestreefd naar een minimumomvang van deze extra afwaardering, die in redelijke verhouding stond tot de risico's die via deze extra afwaardering moesten worden opgevangen. Noodzakelijke afwaarderingen van vorderingen en vrijval van eerder getroffen voorzieningen vonden eveneens plaats via de rekening waarde veranderingen van vorderingen. De met de toevoeging of onttrekking aan de extra

Jaarverslagen Rabobank | 1997 | | pagina 69