gas nodig was voor de eigen elektriciteitsopwekking; mede daardoor daalde de inkoop van elektriciteit. De kantoren van Rabobank Nederland in Utrecht en Eindhoven namen in 1997 per vierkante meter respectievelijk 117(111) kWh en 108 (116) kWh aan elektriciteit af. In Eindhoven viel de gasrekening lager uit: 12,5 (15,6) m\ In Utrecht speelt dit niet, omdat gebruik wordt gemaakt van stads verwarming. Er blijven de komende jaren inspanningen nodig om het energie gebruik te verminderen. Besparingen op het elektriciteitsgebruik resulteren soms uit eenvoudige maat regelen. De techniek vult de mens aan. Na succesvolle proeven met het automatisch stoppen van de stroomvoorziening, waardoor beeldschermen vanzelf uitgaan, wordt deze toepassing in 1998 standaard ingevoerd bij alle lokale Rabobanken. Ook heeft de Rabobank bij de Nederlandse Vereniging van Banken een project ingebracht om het energiegebruik van apparatuur in bankhallen, zoals geld automaten en wisselapparatuur, te verminderen. Dat zou in drie jaar het energie gebruik kunnen halveren. In het kader van de interne milieuzorg wordt steeds meer milieubewust en duur zaam gebouwd. De overheid bevordert dit onder meer via een speciale energie- investeringsaftrek. De Rabobank heeft in dat kader voor miljoenen geïnvesteerd. De investeringsdoelen varieerden van energiezuinige armaturen via extra isolatie tot de toepassing van zogeheten warmtewielen. Dat zijn installaties waarmee energie wordt teruggewonnen uit ventilatielucht. Carrouseldeuren en tocht- sluizen worden met steeds grotere vanzelfsprekendheid toegepast en bij de Rabobank Berkeiland werd een bijzonder koelsysteem geïnstalleerd. De koel machine werkt niet - zoals gebruikelijk - met buitenlucht, maar met grondwater van een constant lage temperatuur. Op die manier vergt de koeling 40% minder energie. De Rabobank Pey-Posterholt heeft een kantoor in aanbouw dat de voorbeeldstatus van Duurzaam Bouwen heeft verworven. Het toegepaste energie concept garandeert een bijzonder laag verbruik. De materiaalkeuzen lopen vooruit op de adviezen die voor de utiliteitsbouw gaan gelden. Het gebouw huisvest behalve de bank ook een bibliotheek en een aantal appartementen. De Rabobank Tiel heeft een ander novum, een grijswatercircuit. Het regenwater wordt opgespaard om door de toiletten te worden gespoeld. Afvalverwerking en hergebruik Versnipperd papier, koffiebekers, cards en passen, kunststoftassen, DAT-tapes, diskettes, videobanden, organisch afval uit het personeelsrestaurant, verpakkings materialen, inktresten; de Rabobank produceert grote hoeveelheden afval. Daarom is het belangrijk dat het afval wordt gescheiden en beschikbaar komt voor hergebruik. De bank streeft naar maximale afvalscheiding en maximaal hergebruik. Met veel leveranciers is contractueel de terugname geregeld van door hen geleverde materialen. Een van de speerpunten van de interne milieuzorg is het terugbrengen van de hoeveelheid ongesorteerd afval. Bij de vestigingen van Rabobank Nederland is deze in 1997 met circa 10 ton verminderd tot 390 ton. In Utrecht liep die hoeveel heid terug naar 45 (60) kg per medewerker, in Zeist resteerde 64 (70) kg en de locatie Eindhoven leverde per medewerker 65 (70) kg op. In de vestiging Best was een stijging te zien naar 111 (95) kg ongesorteerd afval per medewerker. Bankieren en milieu Niet alleen in het contact met leveranciers, ook in de contacten met klanten staat duurzaamheid steeds vaker op de agenda. Bij kredietverlening wordt in toenemende mate gelet op de manier waarop een onderneming omgaat met de natuurlijke omgeving. In concreto betekent dit bijvoorbeeld dat bij kredietaanvragen in ieder geval gekeken wordt of de vereiste milieuvergunningen aanwezig zijn. Daartoe hanteert de bank een documentatiesysteem per bedrijfstak. Ook wordt de attitude van de ondernemer ten opzichte van milieuvragen meegewogen bij de beoordeling van een kredietaanvraag. Een zorgvuldige en alerte houding op dat gebied wordt als een blijk van goed ondernemerschap gezien. Een ondernemer die daar niet over beschikt, vormt mogelijk een groter risico. De bank bekijkt ook of ondernemers in

Jaarverslagen Rabobank | 1997 | | pagina 64