Rabobank Duta de ondersteuning van coöperaties op de eilanden Lombok, Sumbawa en Bima ter hand. In Roemenië werden leningen verstrekt waarmee vier zuivelfabriekjes op coöperatieve grondslag konden worden opgericht. Guatemal teekse vluchtelingen die terugkeren uit Mexico krijgen hulp om aan- en verkoop coöperaties op te richten om daarmee in hun eigen levensbehoeften te voorzien. In Ecuador kon dankzij de stichting een begin worden gemaakt met de inrichting van moestuinen die niet alleen bijdragen aan de voedselproductie, maar ook de erosie van de bodem tegengaan. Garantiefonds Een belangrijk instrument met een maatschappelijke functie is voorts de Stichting Garantiefonds Rabobanken.Ze staat borg voor risicodragende, achtergestelde Stimuleringsleningen'. Daarmee maken lokale Rabobanken veelbelovende initiatieven mogelijk van startende en doorstartende ondernemers, die onvoldoende eigen vermogen hebben om een bedrijf te beginnen of uit te breiden. In 1997 gaf het fonds voor f 54 miljoen aan garanties aften behoeve van 312 ondernemers. Sponsoring Als sponsor wil de Rabobank meer zijn dan geldgever alleen. Bij voorkeur levert de bank op basis van samenwerking en dialoog ook inhoudelijke inbreng. Andere uitgangspunten voor de Rabobank zijn dat ze er de ontwikkeling van jonge mensen mee wil stimuleren en dat ze initiatieven wil helpen realiseren waar veel mensen waarde aan hechten of plezier aan beleven. De continuering van de al jaren bestaande samenwerkingen met Foster Parents Plan en de Stichting Museumjaarkaart zijn hier voorbeelden van. En ook het Nationaal Jeugd Orkest kon rekenen op voortzetting van de bijdrage van de Rabobank. In 1997 werden in het kader van sponsoring weereen aantal nieuwe partnership overeenkomsten aangegaan. Bijvoorbeeld met de Prix de Rome, de meest begeerde Nederlandse prijs voor jonge beeldende kunstenaars. Nieuw was ook de sponsoring van het Oerol Festival op Terschelling, een zomerfestival dat een kweekvijver is voor nieuwe theatervormen. Een bijzonder karakter heeft ook de veeljarige samenwerking die de Rabobank in 1997 is aangegaan met de Nederlandse Organisaties voor Vrijwilligerswerk NOV. Belangrijk element van deze sponsoring is een nationale vrijwilligersprijs onder de naam het Nationale Compliment. De eerste nationale prijs zal in 1998 worden toegekend als uitvloeisel van regionale voorronden die in 1997 hebben plaats gevonden. Met 200.000 verenigingen en stichtingen en meer dan drie miljoen vrijwilligers wordt duidelijk hoe diepgaand vrijwilligerswerk is ingebed in de sociale infrastructuur van Nederland. De Rabobank waardeert dat niet alleen, maar wil daar ook actief een rol in spelen. Het feit dat veel lokale banken rechtstreeks het plaatselijke vrijwilligerswerk ondersteunen is daar een bewijs van. Op sportief gebied is de Rabobank op grote schaal als sponsor actief. Vanouds krijgt de paardensport aandacht met de sponsoring van vele concoursen en evenementen als Indoor Brabant en de verkiezing van het Rabobank Paard van het Jaar. De verbintenis die de Rabobank met het Nederlandse fietsen is aangegaan, sprong ook in 1997 weer in het oog. Via het Rabobank Wielerplan wordt het fietsen op recreatief gebied en als sport op vele manieren ondersteund. Bijvoorbeeld door het (mede)organiseren van toertochten of door het uitzetten van toeristische fietsroutes. Veel lokale Rabobanken sponsoren plaatselijke.wielerclubs. Daarmee krijgt met name de ontwikkeling van jong wielertalent een belangrijke impuls. Het is in dat verband verheugend dat in 1997 vijf junioren uit de Rabobank Wielerploeg zijn geëindigd bij de eerste 25 van het klassement van de Union Cycliste Internationale. Ook de doorstroming van drie jonge amateurs naar de rangen van de Rabobank Profploeg is een teken dat de aanpak van de bank het Nederlandse wielrennen helpt. De profploeg wist haar goede entree in het internationale wielerpeloton een sterk vervolg te geven met een aantal aansprekende resultaten. Rabobank International ten slotte is hoofdsponsor van de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond. Deze verbinding met het hockey betekent niet alleen dat de nationale

Jaarverslagen Rabobank | 1997 | | pagina 61