Stichting Mentorscope, die eveneens al enkele jaren door het Projectenfonds wordt ondersteund. Via deze stichting stellen vrouwelijke ondernemers hun kennis en ervaring ter beschikking aan andere vrouwelijke ondernemers. Daarmee dient Mentorscope vooral een emancipatoir doel. Een ander voorbeeld van de activiteiten van het Projectenfonds is de ondersteuning van het Innovatiefonds van het Centrum voor Landbouw en Milieu. Met de bijdragen aan het Innovatiefonds zijn in de loop der jaren projecten gefinancierd die een zo goed mogelijke afstemming beogen tussen milieubeleid, welzijnsbeleid en veterinair beleid. Ook studies naar milieu management in de veehouderij en energiemanagement in de glastuinbouw zijn projecten die via dit Innovatiefonds van de grond kwamen. In 1997 bood het Projectenfonds verder financiële ondersteuning aan ECAS, de Europese Certificatie- instelling voor de Agrarische Sector. ECAS levert certificaten voor kwaliteitssystemen en -producten, alsmede voor vakbekwaamheid. Daarmee wordt bijgedragen aan kwaliteitsverhoging in de agrarische sector. De agrarische opleidingscentra West- Brabant en Limburg studeren met steun van het Projectenfonds samen met de Nationale School voor Toerisme en Verkeer op mogelijkheden voor toeristisch ondernemerschap op het platteland. Het project 'Het Zuivere Ei'zoekt, met bijdrage van het fonds, naar verbetering van het mineralen- en mestmanagement in de intensieve pluimveehouderij. Diverse leerstoelen die via het Projectenfonds zijn ingesteld konden rekenen op voortzetting van de ondersteuning. Ook gaf het fonds wederom een bijdrage aan de inmiddels afgeronde aanloopfase van de School van Morgen. In 1997 werd door het Projectenfonds voor een totaalbedrag van f4,3 miljoen aan ondersteuning toegezegd. Stichting Steun door Rabobanken Via de Stichting Steun door Rabobanken (SSR) draagt de Rabobank al sinds 1973 bij aan de maatschappelijke ontplooiing van achtergestelde groepen in Nederland en in ontwikkelingslanden. In 1997 was voor een bedrag van f 4,6 miljoen beschikbaar voor in totaal 121 projecten. Het grootste deel, f4 miljoen, ging naar projecten in ontwikkelingslanden. De SSR ontvangt haar middelen van de lokale Rabobanken. Rabobank Nederland verdubbelt deze bijdragen. In Nederland werkt de SSR vooral voor mensen met een handicap. Met de inrichting van woon- en werkplaatsen, bevordering van arbeidstherapie en zinvolle dag besteding en door recreatieve voorzieningen te treffen krijgen zij de mogelijkheid te integreren en zo veel mogelijk van hun achterstand weg te werken. In ontwikkelingslanden is de SSR vooral betrokken bij projecten om de economische onafhankelijkheid van de plattelandsbevolking te bevorderen. Daarbij heeft de SSR vooral aandacht voor groepen mensen die zich op basis van eigen initiatief en zelfredzaamheid bezighouden met het opzetten van coöperaties, met name als dat gepaard gaat met de inrichting van een spaar- en kredietsysteem. Het kleine, lokale krediet, verstrekt uit lokale middelen, krijgt steeds meer erkenning als het instrument bij uitstek om een lokale economie duurzaam aan het draaien te krijgen. Het is dezelfde formule die honderd jaar geleden de basis heeft gelegd voor het succes van de Rabobankorganisatie. Behalve directe financiële hulp, in de vorm van schenkingen en leningen, biedt de SSR steeds vaker organisatorische assistentie door (oud-)medewerkers van de Rabo bankorganisatie. Zo werd in 1997 een kredietspecialist van de Rabobank Etten-Leur verbonden aan de coöperatieve spaar- en kredietbeweging SANASA op Sri Lanka. Hij helpt bij het opzetten van de Sanasa Development Bank.Twee accountants van Rabobank Nederland assisteerden in Peru een financiële instelling bij de herinrichting van de kredietportefeuille en het kredietapparaat. De Kilimanjaro Co-operative Bank in Tanzania kreeg een nieuwe general manager, wederom een oud-directeur van een lokale Rabobank. Het succes van deze coöperatieve bank heeft ertoe geleid dat nu ook vanuit andere regio's in Tanzania vragen binnenkomen om te helpen bij het opzetten van regionale coöperatieve banken. Samen met het Agri Project FinanceTeam van Rabobank Singapore bood SSR in Vietnam hulp aan kleine suikerrietboeren die in coöperatief verband met een spaar en kredietprogramma zijn begonnen. En in Indonesië nam de SSR samen met

Jaarverslagen Rabobank | 1997 | | pagina 60