De Rabobank en haar maatschappelijke omgeving De Rabobankorganisatie staat midden in de samenleving. Haar kerntaak is het leveren van de best mogelijke financiële diensten aan haar klanten. Ze wil echter tevens een bijdrage leveren aan de maatschappelijke omgeving waarin zij werkzaam is. De bank ontwikkelt daartoe zelf talrijke initiatieven. Daarnaast kunnen jaarlijks vele initiatieven die uit de gemeenschap naar voren komen rekenen op actieve medewerking van de Rabobank. Als coöperatie is de Rabobank zich van haar rol in de samenleving bewust. Zij wil actief bijdragen aan de ontwikkeling van de gemeenschappen waarin ze functioneert. De Rabobank wil haar bijdrage vooral leveren op het gebied van financiële dienst verlening. Maar ze wil daarnaast initiatieven ontwikkelen of steunen die een bijdrage leveren aan welzijn en welvaart. Vaak gaat het daarbij om activiteiten gekenmerkt door begrippen als participatie, zelforganisatie en samenwerking. Dat sluit logisch aan op het gedachtegoed waaruit de bank voortkomt. De bank helpt met kennis, faciliteiten en financiële middelen. Ook zijn steeds meer bankmedewerkers betrokken bij vrijwilligerswerk. In 1997 droegen de lokale Rabobanken en Rabobank Nederland voor tientallen miljoenen bij aan tal van maatschappelijke doelen. Bij gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Rabobankorganisatie wordt in 1998 onder het motto Toekomst door Samenspel' met extra nadruk aandacht aan dat soort initiatieven gegeven. Het jubileumprogramma stimuleert Rabobank- medewerkers, zowel lokaal, landelijk als internationaal, met klanten en/of maat schappelijke organisaties activiteiten op te zetten die beantwoorden aan behoeften in de omgeving van de bank. Vooruitlopend daarop kwamen in 1997 al tal van nieuwe initiatieven van de grond. Daarbij gaat het öm zeer uiteenlopende projecten. Talrijk zijn de projecten op het gebied van werkgelegenheid, vrijwilligerswerk, welzijnszorg, opleiding en duurzaamheid. Maar er zijn ook initiatieven op het terrein van integratie in een multiculturele samenleving, studies naar mogelijkheden voor plattelandsvernieuwing en projecten om ouderen met Internet verrtrouwd te maken. In de Baronie van Breda bijvoorbeeld hebben vijf lokale Rabobanken samen met klanten en deskundigen plannen ontwikkeld om extra impulsen te geven aan de economische ontwikkeling van de regio. Deze initiatieven zijn gericht op innovatie, onderlinge samenwerking en uitwisseling van informatie in diverse sectoren, zoals logistiek en transport, recreatie en toerisme, alsmede de agrarische sector. In Steenbergen en in Didam vroeg de lokale Rabobank jongeren naar hun oordeel over de voorzieningen ter plaatse en naar mogelijkheden daar zelf iets aan te verbeteren. Het leidde onder meer tot de instelling van een Jongerenraad die verantwoordelijkheid neemt voor de eigen toekomst. In West-Friesland ten slotte hebben zeven Rabobanken de krachten gebundeld met de Kamer van Koophandel en een aantal accountantskantoren om startende ondernemers extra te onder steunen en daarmee hun kans op succes te vergroten, leder dorp, iedere stad, iedere regio kent zo zijn eigen initiatieven waarin de Rabobankgemeenschap participeert. Projectenfonds Een vorm van geïnstitutionaliseerde ondersteuning van economische initiatieven is het Projectenfonds van de Rabobank. Het fonds, opgericht in 1984, draagt bij aan projecten die een algemeen economisch belang dienen of die aan een specifieke ledengroep ten goede komen. In dat kader heeft het Projectenfonds in 1997, soms in samenspel met lokale Rabobanken of andere betrokken instanties, financiële steun gegeven aan 57 initiatieven op het terrein van onder meer kwaliteitszorg, afzetbevordering, emancipatie, gezondheidszorg, voorlichting en milieu. Al oud is de band tussen het Projectenfonds en de Stichting Kleinnood, inmiddels Ondernemersklankbord geheten. Deze stichting stelt adviseurs beschikbaar voor kleine ondernemingen die in een probleemsituatie even wat extra deskundigheid nodig hebben. De adviseurs zijn mensen die in het grotere bedrijfsleven een schat aan ervaring hebben opgedaan en die hun deskundigheid nu om niet beschikbaar stellen. Verwant aan de werkzaamheden van Kleinnood zijn de activiteiten van de

Jaarverslagen Rabobank | 1997 | | pagina 59