Robeco Groep en van het 51%-belang eind 1996 in Agricredit Acceptance Corporation door De Lage Landen. Per saldo resulteerde een nettoresultaat van f 1.907 (1.632) miljoen. Dit is 16,9 (14,4)% meer dan in 1996. Verwachting voor 1998 De groeiende vraag van klanten naar financiële diensten zal zich waarschijnlijk ook in het jubileumjaar vertalen in verdere uitbreiding van de activiteiten. Gezien de onrust op een aantal financiële markten mede als gevolg van de Azië-crisis, is voorzichtigheid met betrekking tot de winstverwachting geboden. Niettemin wordt - onvoorziene omstandigheden daargelaten - vooralsnog een verdere toename van het resultaat verwacht. Het groeitempo echter zal waarschijnlijk lager uitkomen dan in de afgelopen twee jaren. Risicomanagement De sterke groei van zowel het scala aan, als het volume van verhandelbare financiële instrumenten gaat gepaard met een zwaar accent op risicobeheer en op de ontwikkeling van modellen en systemen om de risico's te kwantificeren. In het verslagjaar werd in dit verband bijzondere aandacht besteed aan consolidatie van de risico's op centraal niveau. De risico's worden niet alleen bij de bron (treasuries) berekend, maar ook op geconsolideerd niveau. Daarbij wordt gekeken naar de mate waarin de bewegingen in de financiële markten waarde bank posities heeft met elkaar verband houden. Deze aanpak komt tegemoet aan nieuwe regelgeving. Daarin wordt de geconsolideerde-modellen-aanpak niet geëist maar voorde grote banken wel aanbevolen. De geëigende en ook door de Rabobank toegepaste meet methode voor marktrisico's is Value-at-Risk. Daarbij worden de gevolgen van statistisch ingeschatte prijs- en waardeschommelingen in één getal uitgedrukt. Dat getal geeft met een bepaalde waarschijnlijkheid het maximaal mogelijke verlies binnen een bepaalde korte periode weer. Daarnaast wordt gebruik gemaakt van additionele meetinstrumenten. Deze dienen onder meer om concentratie van risico's te voorkomen, verliezen door teruglopende liquiditeit te minimaliseren en in schattingen te maken van potentiële verliezen in geval van wereldwijde crashes. De organisatie van het marktrisicobeheer is gebaseerd op centrale vaststelling van limieten en decentraal toezicht op de treasuries. Op locaties waar treasury-activiteiten plaatsvinden zijn marktrisico-controleenheden opgericht die onafhankelijk van de commercieële afdelingen opereren. Deze eenheden rapporteren zowel aan het management van de vestiging als aan de Centrale Markt Risico Control-afdeling. Deze centrale eenheid rapporteert en analyseert de wereldwijde risico's en is tevens actief bij de beleidsvoorbereiding betrokken. De Markt Risico Management Commissie, waarvan vier leden van de Hoofddirectie deel uitmaken, is verantwoor delijk voor vaststelling van het risicobeleid en voor bewaking van de uitvoering. De leden worden op dagbasis geïnformeerd over het wereldwijde risicoprofiel. Ook in de niet-handelsomgeving vergt het monitoren en beheersen van markt risico's voortdurende aandacht. Daarbij moet met name worden gedacht aan het renterisico dat voortvloeit uit de mismatch van uitzettingen en middelen op de balans. Het risico op korte termijn wordt gemeten en beheerst aan de hand van het begrip Income at Risk. Dat is het bedrag aan rentewinst dat met een bepaalde waarschijnlijkheidsgraad op jaarbasis maximaal 'in de waagschaal'wordt gesteld, wanneer er sprake is van een (forse) stijging van de korte en/of lange rente. Het risico op de langere termijn wordt gemeten en beheerst aan de hand van Equity at Risk. Dat is de gevoeligheid van de marktwaarde van het vermogen voor veranderingen in de rente. Voorts worden regelmatig scenario-analyses uitgevoerd. Dit type van calculaties maakt het mogelijk de consequenties van rentemutaties op de resultatenrekening per periode vast te stellen. Ook het management van het kredietrisico is een kwestie van het realiseren van evenwicht. Het realiseren van maximale klantwaarde impliceert zodanige oplossingen voor de behoeften van onze relaties, dat deze ook uit risico-oogpunt zowel voor de klant, als voor de bank aanvaardbaar zijn. Bij de beoordeling van kredietaanvragen

Jaarverslagen Rabobank | 1997 | | pagina 57