Voorwoord Het verslagjaar 1997 was voor de Rabobankorganisatie het honderdste in haar bestaan. Op 11 juni 1998 wordt het honderdjarig jubileum officieel gevierd. Waar veel andere organisaties koersen op het magische jaar 2000, heeft de Rabobankorganisatie haar jubileumjaar 1998 gekozen als ijkpunt voor vernieuwing en verandering. Vanuit dat perspectief bezien was 1997 een cruciaal jaar. Een jaar waarin de vernieuwings- en veranderingsprocessen van de afgelopen jaren resulteerden in een uitgangspositie van waaruit het tweede Rabobankcentennium met groot vertrouwen tegemoet kan worden gezien. Een jaar ook waarin opnieuw belangrijke stappen zijn gezet om de Rabobankorganisatie verder uit te bouwen tot een moderne Allfinanz-dienstverlener op vernieuwde coöperatieve grondslag; een brede financiële groep, bestaande uit 480 zelfstandige lokale banken, hun gezamenlijke organisatie Rabobank Nederland, en een reeks gespecialiseerde bedrijfsonderdelen, die het dienen van het klantenbelang - in binnen- en buitenland - als voornaamste opdracht heeft. De Rabobankorganisatie is er primair op uit waarde te scheppen voor haar klanten. Om nog beter in staat te zijn klantwaarde te realiseren heeft zij in de afgelopen jaren niet alleen haar dienstverlening grondig gemoderni seerd en aangevuld. Tegelijkertijd werd in een fundamentele discussie ook haar coöperatieve missie tegen het licht gehouden. Dit leverde consensus op over de volgende uitgangspunten. De Rabobankorganisatie bevestigt en vernieuwt haar coöperatieve grondslag. Om beter aangesloten te zijn op haar inmiddels zeer omvangrijke en gevarieerde klantenbestand worden de coöperatieve doelstelling en de ledenbasis verbreed. De lokale Rabobank wordt daartoe omgevormd van een gesloten kredietcoöperatie van leden ondernemers tot een open coöperatie die zich richt op alle klanten. Het lidmaatschap wordt vrijwillig en staat in beginsel voor alle klanten open. De (beperkte) ledenaansprakelijkheid wordt afge schaft. De lid geworden klanten oefenen vanuit het klantenbelang invloed uit op de koers van de bank. De bestuursstructuur wordt aangepast aan de nieuwe situatie, waarin de lokale Rabobank functioneert als een 'coalitie' tussen klanten en financiële professionals. Daartoe wordt zij geleid door een bestuur van gekozen leden/klanten en de algemeen directeur. Inmiddels zijn deze uitgangspunten in de op 2 april gehouden extra Algemene Vergadering van Rabobank Nederland in gewijzigde statuten vormgegeven.

Jaarverslagen Rabobank | 1997 | | pagina 4