Door de veranderende klantbehoefte verschuift het accent binnen corporate banking steeds meer van het traditionele rentemarge- bedrijf naar het provisiebedrijf. Als gevolg daarvan is het aandeel van de provisiebaten bij corporate banking de afgelopen jaren sterk gegroeid tot inmiddels ruim 42 (35)% van de totale inkomsten. Ondanks deze ontwikkeling is ook in het verslagjaar de krediet verlening van Rabobank International, met name buiten Nederland, weer flink toegenomen. De private kredietportefeuille groeide met 18,6 (19,8)% tot f 51,9 (43,8) miljard. De crisis in enkele Zuid- Oost-Aziatische landen had slechts beperkte invloed op de kwaliteit van de portefeuille. Het obligo op de betreffende landen is bescheiden van omvang en heeft voornamelijk betrekking op het exporterende bedrijfsleven. Bovendien streeft de Rabobank - net als bij probleem situaties op de Nederlandse markt - ook hier naar oplossingen die er op gericht zijn samen met getroffen klanten door de moeilijke tijden heen te komen. Investment banking De in het kader van corporate banking voor klanten geboden op lossingen gaan in toenemende mate vergezeld van producten die tot het terrein van investment banking behoren, zoals beursintroducties, (her)plaatsing van aandelen, obligatie-emissies en derivaten. Bedrijven neigen er steeds meer toe om zich buiten de bankbalans om, maar wel via bemiddeling van de bank, rechtstreeks tot de kapitaalmarkt te wenden. Het belang van aandelen zal in dat verband toenemen. Tegelijkertijd lijkt er ook een hele generatie nieuwe schuldtitels aan te komen. Dit heeft twee oorzaken. Aan de ene kant zullen bedrijven in toenemende mate behoefte krijgen aan een verbetering van de verhouding tussen eigen en vreemd vermogen door bepaalde activa en toekomstige inkomensstromen in verhandel bare schuldtitels te 'verpakken'. Aan de andere kant neemt ook de vraag van kapitaalverschaffers naar nieuwe beleggingsmogelijk heden toe. Beleggers hebben behoefte aan meer spreiding in hun portefeuilles en zijn tevens op zoek naar relatief veilige beleggingen die meer opleveren dan het rendement op staatsleningen. Daar naast krijgen ze behoefte aan een alternatief voor het door de terug lopende financieringstekorten opdrogende aanbod van staatsobligaties. De komst van de EMU met zijn 'grenzeloze' kapitaalmarkt en dito beleggingsmogelijkheden in euro's zal dit alles nog in een stroom versnelling brengen. Rabobank International anticipeerde eind 1997 op deze ontwikkeling met een door haarzelf gestructureerd securitisatieprogramma van f 10 miljard. Daarmee kregen beleggers in US$ commercial paper de mogelijkheid te participeren in de aan deze leningen verbonden eer steklas schuldtitels en toonde zij de markt klaar te zijn om soortge lijke operaties ook voor klanten uit te voeren. Dankzij deze securiti- satie werd extra ruimte gecreëerd om de dienstverlening aan klanten verder uit te kunnen breiden. In het kader van de versnelde uitbouw van investment banking worden bepaalde activiteiten in kenniscentra geconcentreerd. Zo wordt Utrecht het hart van het toekomstige eurobedrijf, wordt het kantoor in Londen het centrum van het niet-eurobedrijf en van gecompliceerde derivaten en worden alle dollaractiviteiten in New York geconcentreerd. Het in Amsterdam gevestigde Rabo Securities is het kenniscentrum voor Nederlandse aandelen. Deze dochter van Rabobank Interna tional heeft een uitstekend jaar achter de rug. Zij vestigde haar reputatie als begeleider van beursintroducties. Van de 15 bedrijven die in 1997 naar de Amsterdamse effectenbeurs gingen, werden er 6 door Rabo Securities begeleid. Daarvan kregen er 2 een notering

Jaarverslagen Rabobank | 1997 | | pagina 36