Om hen in staat te stellen de liquiditeitsbehoefte voor een herstart te berekenen ontwikkelde de Rabobank computersoftware, in samenwerking met Cehave, de landbouwvoorlichters van DLV, de Sociaal Economische Voorlichtingsdienst en het accountants- en adviesbureau ABAB. Verzekeringsdochter Interpolis verruimde de voorwaarden van de rechtsbijstandsverzekering om varkenshouders in de gelegen heid te stellen zich juridisch bij te laten staan. Ook voor de land- en tuinbouw is het verwerven van kennis van groot belang. Een toenemend aantal agrariërs maakt daarvoor gebruik van Internet. Om die reden heeft de Rabobank op Internet onder de naam AgriVisie een agrarische site geopend. Daarop zijn visies te vinden op twintig subsectoren, van champignons tot vlees eenden. Per sector wordt het toekomstperspectief belicht. Middelgrote en grotere ondernemingen Onder de middelgrote en grotere bedrijven hebben de Rabobanken hun marktpositie verder weten te verbeteren. Omdat deze onder nemingen steeds meer internationaliseren, of hun internationale activiteiten uitbreiden, hebben zij een groeiende behoefte aan dienst verlening op dit gebied. Om deze bedrijven intensiever te kunnen bedienen hebben de Rabobanken de daarvoor benodigde expertise bovenlokaal gebundeld. In gebieden met een concentratie van mid delgrote en grotere bedrijven opereren regionale account manage ment teams die gestationeerd zijn bij de banken die relatief al veel klanten hebben onder dit type ondernemingen. Middelgrote en grotere ondernemingen hebben vooral behoefte aan kennisintensieve dienstverlening. In dit verband bestaat een toenemende vraag naar real f/me-transacties in treasuryproductenzoals derivaten, waarmee rente- en valutarisico's kunnen worden afgedekt. Om beter op die vraag te kunnen inspelen zijn in het verslagjaar bij een groot aantal Rabobanken lokale treasury desks ingericht, waar mee ondernemers dit soort transacties kunnen afwikkelen en waar tevens real f/'rae-informatie beschikbaar is over koersen en markt ontwikkelingen. In dat kader wordt ook Rabo Alert aangeboden. Dat is een samen met Dow Jones Telerate opgezette elektronische berichtenservice via pagers waarop deze real f/we-informatie 24 uur per dag af te lezen is. Kennisintensieve dienstverlening impliceert tevens een grote mate van kennisoverdracht. Op dat gebied was in het verslagjaar weder om sprake van grote bedrijvigheid. Door het hele land heen werden voor ondernemers tal van seminars en symposia georganiseerd. Onderwerpen die daarbij aan de orde kwamen waren onder meer de euro en vermogensversterking. Ook werden sectorstudies gepubliceerd over een viertal bedrijfssectoren: de informatietechnologiesector, de metaalproductenindustrie, de elektrotechnische industrie en de elek trotechnische installatie-industrie. Om beter in de behoefte van ondernemers aan versterking van het eigen vermogen te voorzien werd in 1997 de Rabobank Vermogens- Versterking BV opgericht. Deze eenheid verstrekt ondernemers risicodragend vermogen ter financiering van kleinschalige bedrijfs overnames. Voor grootschaliger overnames kan een beroep worden gedaan op Gilde Investment Management. Starters Zelf voortgekomen uit het initiatief van ondernemende mensen ontplooien de Rabobanken vanouds veel initiatieven om starters op weg te helpen. De in 1996 geïntroduceerde Tante Agaath Lening, een door het Rijk fiscaal begunstigde financieringsmogelijkheid,

Jaarverslagen Rabobank | 1997 | | pagina 24