Interpolis bracht het beheer van een deel (f 16,3 miljard) van haar beleggingsportefeuille - inclusief de in 1996 daarin opgenomen beleggingen van het Rabobank Pensioenfonds - onder bij de Robeco Groep. Tegelijkertijd werd ook een herpositionering door gevoerd van IRIS, de gezamenlijke dochter van de Rabobank en de Robeco Groep op het gebied van de effectendienstverlening. Bepaalde IRIS-taken, zoals gezamenlijke productontwikkeling en marktondersteuning van de lokale Rabobanken, werden binnen de Robeco Groep geïncorporeerd. Als kerntaak bleef de research- ondersteuning ten behoeve van de Robeco Groep en van de lokale Rabobanken en hun klanten. Om de kwaliteit van de aandelen- research verder op te voeren werd deze gebundeld met die van Rabo Securities. Een logische vervolgstap in het kader van de concentratie van activiteiten in kenniscentra was het onderbrengen van de koop sompolisactiviteiten van de Robeco Groep bij Interpolis. Daartoe werd RoZeker overgenomen door Sterpolis, de direct writer van Interpolis. De verkoop van RoZeker-producten blijft vanuit de Robeco Groep plaatsvinden. Het europroject In het verslagjaar kwamen de voorbereidingen binnen de Rabobankorganisatie voor de invoering van de euro in een stroomversnelling. De wil om klanten zo goed mogelijk te helpen bij de overgang van de gulden naar de euro staat daarbij voorop. In dat kader werd veel energie gestopt in voorlichting, waarbij ook een groot aantal lokale Rabobanken actief was. Wanneer op 1 januari 1999 tegelijk met de start van de EMU de euro in girale vorm beschikbaar komt, wil de Rabobank een volwaardig productenpakket in euro's kunnen bieden. Om dit te kunnen bedient zij zich van een brede projectorganisatie die al in 1995 werd opgezet. Versnelde uitbouw investment banking Een sleutelfunctie bij de verdere uitbouw van het Allfinanz-model speelt Rabobank International, het internationale bankbedrijf van de Rabobankorganisatie. Ook zij ontwikkelt zich in toenemende mate van een klassieke bank tot een kennisgedreven financiële intermediair. In dat kader werd in het verslagjaar een belangrijke stap gezet met de beslissing de internationale investment banking- activiteiten van de bank versneld uit te bouwen. Deze beslissing werd in belangrijke mate ingegeven door de wens om klanten toegevoegde waarde te kunnen blijven leveren in een snel veranderende marktomgeving. Deze wordt behalve door een verdergaande globalisering van de financiële markten gekenmerkt door veranderende behoeften bij kapitaalvragers en kapitaal verschaffers. Ondernemingen wenden zich voor hun financierings behoefte in toenemende mate buiten de bankbalans om (desinter- mediatie) - maar wel via bemiddeling van de bank - rechtstreeks tot de kapitaalmarkt door schuldtitels voor beleggers uit te geven. Daarbij gaat her niet alleen om aandelen, maar ook om het 'herver pakken' van bepaalde activa en toekomstige inkomensstromen in andersoortige schuldtitels. Het aanbod van verhandelbaar schuld- papier van ondernemingen zal daardoor sterk toenemen. Aan de andere kant verlangen beleggers steeds meer alternatieven voor bestaande beleggingsmogelijkheden. Rabobank International nam op deze ontwikkeling in het verslagjaar alvast een voorschot met een door haarzelf gestructureerd securitisatieprogramma ter grootte van f 10 miljard.

Jaarverslagen Rabobank | 1997 | | pagina 20