Een belangrijk aandeel in de volumegroei van de Rabobank- organisatie werd geleverd door her hypotheekbedrijf en het effecten bedrijf van de lokale Rabobanken. Ook Rabobank International, de internationale corporate en investment bank van de Rabobankorganisatie, droeg daaraan bij. Haar activiteiten lieten over de gehele linie een duidelijke groeiver- snelling zien. Ruim de helft van de toename van de kredietverlening op organisatieniveau kwam voort uit een grotere kredietvraag van particulieren. Zij sloten mede als gevolg van de aanhoudend lage rente voor het vierde achtereenvolgende jaar op grote schaal hypotheken bij de lokale banken af. De portefeuille woninghypotheek van de lokale banken (inclusief de Rabohypotheekbank) passeerde in het honderdste boekjaar de f 100 miljard. De sterke groei van het lokale effectenbedrijf vertaalde zich in een aanmerkelijke stijging van het aantal lokale effectenklanten tot 350.000. TOEVERTROUWDE MIDDELEN BALANSTOTAAL Naar een advies- en beleggersbank De Rabobankorganisatie ontwikkelt zich steeds meer van een klas sieke spaar- en kredietbank tot ook een advies- en beleggersbank. Dit manifesteert zich in de volle breedte bij de in de afgelopen jaren sterk toegenomen dienstverlening van de lokale Rabobanken op het terrein van financiële planning. Klanten willen meer en meer zelf hun financiële toekomst bepalen en treffen daarvoor in toenemende mate toekomstvoorzieningen. Een bewijs hiervan is de ook in het verslagjaar weer sterk gestegen afzet van koopsompolissen. Met een recordproductie tot een bedrag van f 542 miljoen bleef Interpolis, de huisleverancier van de lokale Rabobanken, koploper op dit gebied. Ook de toenemende voorkeur van klanten om zelf een beleggings portefeuille op te bouwen toont aan dat zij steeds meer de behoefte en de mogelijkheden hebben om een financiële voorziening voor later op te bouwen. Om op het gebied van financiële planning en beleggingsadvisering daadwerkelijk klantwaarde te kunnen leveren werd in het verslagjaar opnieuw geïnvesteerd in de professionalisering van de betrokken medewerkers. Daardoor kon goed worden ingespeeld op de sterke klantenvraag die het gevolg was van de haussestemming op de effectenbeurzen. Dat de Rabobank zich allengs meer tot beleggers bank ontwikkelt weerspiegelt zich duidelijk in de cijfers. Dankzij de grote belangstelling voor beleggen maakte het lokale commissionairs- bedrijf voor het tweede achtereenvolgende jaar een sterke groei door. Het voor klanten van de lokale Rabobanken bewaarde vermogen steeg met 41 (22)% tot bijna f27 (19) miljard. Het aantal retail effecten- en optieorders verdubbelde tot 1,8 miljoen. Ook de in 1997 door de Robeco Groep gelanceerde klikfondsen en euro-obligatie fondsen mochten zich in een grote belangstelling verheugen.

Jaarverslagen Rabobank | 1997 | | pagina 17