maakt deze geleidelijkheid plaats voor een zeer actieve aanpak. Een belangrijke drijfveer hierachter is de wens additionele toege voegde waarde te creëren ten behoeve van de klanten van de lokale Rabobanken. Evenals op de eerder beschreven terreinen is de ontwikkeling van de Rabobankorganisatie ook op internationaal gebied een afspiegeling van de behoeften van de klant. Uit hoofde daarvan was zij lange tijd uitsluitend op Nederland gericht. De traditionele bedrijfsklanten begonnen echter steeds meer internationaal te opereren. Om deze klanten ook buiten de landsgrenzen toegevoegde waarde te kunnen leveren besloot de Rabobankorganisatie begin jaren tachtig via haar centrale bank, Rabobank Nederland, zelf ook de grens over te trekken. Mede daardoor veranderde de taak van 'de centrale'. Tot dan toe bestond die taak voornamelijk uit het beleggen van de liquiditeits overschotten van de lokale banken in staatsobligaties en in kredieten aan de grote land- en tuinbouwcoöperaties. Vanaf begin jaren tachtig kwam daar een reeks van nieuwe activiteiten bij. Het bankbedrijf van Rabobank Nederland groeide uit tot wat het nu is: een volwassen, internationaal opererende corporate en investment bank onder de naam Rabobank International. Anders dan het 'centrale bank bedrijf' van voorheen ontwikkelt Rabobank International zich in toenemende mate tot een klant- en kennisgedreven financiële inter mediair die oplossingen op maat arrangeert voor de vaak complexe financieringsbehoeften van haar klanten. Van een spaar- en kredietbank naar een adviesbank Een soortgelijke verandering als bij Rabobank International is opgetreden kenmerkt ook de Rabobankorganisatie als geheel. Tot ver in de jaren tachtig was zij vooral een klassieke spaar- en krediet- Rabobank 100 jaar bank. Inmiddels ontwikkelt zij zich steeds meer tot een adviesbank. Die omslag werd begin jaren negentig met kracht ingezet door te kiezen voor het Allfinanz-concept. Daarmee anticipeerde de Rabobankorganisatie al in een vroeg stadium op de toenemende vraag van klanten naar geïntegreerde financiële producten. Deze bestaan veelal uit een combinatie van diverse financiële disciplines, zoals lenen, sparen, verzekeren en beleggen. Tegelijkertijd werd een begin gemaakt met de versterking van haar advieskracht om in de almaar groeiende behoefte aan financiële diensten met een hoge toe gevoegde waarde te kunnen voorzien. Om haar klanten in het kader van de Allfinanz-strategie optimaal van dienst te kunnen zijn haalde zij in aanvulling op haar traditionele bankbedrijf een reeks van andere financiële specialisaties in huis. Inmiddels bestaat de Rabo- bankfamilie, behalve uit de lokale banken en de ondersteunende eenheden van Rabobank Nederland, uit een reeks gespecialiseerde bedrijfsonderdelen: Rabobank International corporate banking/ investment banking/international private bankingen haar dochter Rabo Securities (beursintroducties/aandelenplaatsingen), Interpolis (verzekeringen), De Lage Landen (vendorlease en trade finance), de Robeco Groep (beleggingen), Nedship Bank (scheepsfinancieringen), Schreden (private banking) en Gilde Investment Management (participaties). Samen leveren zij de bouwstenen voor het Allfinanz- concept waarmee de Rabobankorganisatie in binnen- en buitenland actief is. Een netwerkorganisatie gericht op klantwaarde Anno 1998 is de Rabobankorganisatie een hechte financiële groep met een solide worteling in een honderdjarige coöperatieve traditie. De kredietcoöperatie van weleer heeft zich in de loop der Rabobank 100 jaar

Jaarverslagen Rabobank | 1997 | | pagina 14