Beleggingen Niet-gerealiseerde resultaten tengevolge van herwaarderingen van beleggingen in terreinen en gebouwen, deelnemingen, aandelen en converteerbare obligaties en de andere financiële beleggingen komen niet ten bate of ten laste van de winst- en verliesrekening, doch worden, rekening houdend met latent verschuldigde belas tingen, in een herwaarderingsreserve opgenomen. De bij ruiling van obligaties en andere vastrentende waarden en andere leningen gerealiseerde resultaten worden opgenomen onder de overlopende activa respec tievelijk passiva en worden op basis van de resterende looptijd van de verkochte fondsen in de winst- en verliesrekening verwerkt. De bij vervreemding van aandelen en converteerbare obligaties gerealiseerde resul taten worden over een periode van vier jaren verwerkt in de winst- en verliesreke ning; de bij verkoop van de overige beleggingen gerealiseerde resultaten worden opgenomen in de winst- en verliesrekening. Terreinen en gebouwen worden gewaardeerd tegen actuele waarde, zijnde de geschatte opbrengst bij onderhandse verkoop, rekening houdend met het te ver wachten rendement, de aard en de ligging van het object. Taxaties van de terrei nen en gebouwen in eigen gebruik geschieden zodanig roulerend dat deze ten minste één keer per vijf jaar worden getaxeerd. De overige terreinen en gebouwen worden jaarlijks getaxeerd. Waardeverhogende investeringen in bestaande objec ten die na de laatste taxatie hebben plaatsgevonden, worden tot aan de volgende taxatie voor het bedrag van de investering geactiveerd. In aanbouw zijnde gebou wen worden gewaardeerd tegen de tot en met balansdatum gemaakte directe stichtingskosten vermeerderd met contractueel aangegane verplichtingen en voor zover nodig verminderd met verwachte waardedaling bij oplevering. Op terreinen en gebouwen wordt niet afgeschreven. De beleggingspools zijn gewaardeerd overeenkomstig de opgaven van de betrok ken fondsen. Beleggingen voor risico van polishouders De beleggingen uit hoofde van gesepareerde beleggingsdepots worden gewaar deerd overeenkomstig de waardering van voor eigen rekening en risico gehouden beleggingen. Afwijkend hiervan worden de niet-gerealiseerde resultaten op beleg gingen in zakelijke waarden verwerkt in de voorziening koersverschillen derden. De gerealiseerde resultaten op beleggingen in zakelijke waarden worden opgeno men in de winst- en verliesrekening. De overige beleggingen voor risico van polishouders zijn gewaardeerd tegen marktwaarde, in voorkomende gevallen vermeerderd met opgelopen rente. Waar deverschillen worden in de winst- en verliesrekening verwerkt. Technische voorzieningen voor niet verdiende premies en lopende risico's De technische voorziening voor niet verdiende premies en lopende risico's betreft uitsluitend schadeverzekeringen en bevat het nog niet verdiende deel van de premies. In deze voorziening zijn tevens begrepen de verouderingsvoorzieningen voor ziek tekosten-, arbeidsongeschiktheids- en ziekengeldverzekering. Technische voorzieningen voor levensverzekering De verzekeringsverplichtingen zijn berekend volgens de netto-methode op basis van recente sterftetafels en op een rekenrente van overwegend 4%. Voor verzekeringsverplichtingen uit hoofde van spaar-optimaal-verzekeringspro- dukten is de rekenrente gebaseerd op een variabel percentage, afhankelijk van de aan de verzekeringen gekoppelde hypotheken. Op deze voorziening zijn de nog af te schrijven rentestandskortingen in mindering gebracht. De afschrijving voor ver zekeringen waarvoor Interpolis een volledig beleggingsrisico loopt geschiedt in acht jaar, 15% per jaar in de eerste vier jaar en 10% per jaar in de volgende vier jaar. Voor verzekeringen waarvoor Interpolis nagenoeg geen beleggingsrisico loopt, vindt afschrijving plaats gedurende de volledige looptijd van de verzeke ring. In deze voorziening zijn opgenomen de winstgaranties overeenkomstig de actuariële principes. Technische voorzieningen voor te betalen schaden/uitkeringen De technische voorziening voor te betalen schaden/uitkeringen is de voorziening voor de nog niet afgewikkelde schaden, rekening houdend met nog niet gemelde schadegevallen betrekking hebbend op het verstreken boekjaar.

Jaarverslagen Rabobank | 1995 | | pagina 65