Certificates ofdeposit en commercial paper Voor zover certificates of deposit en commercial paper zijn te beschouwen als kredieten, vindt waardering plaats tegen nominale waarde. In andere gevallen komt de waardering overeen met die van obligaties en andere rentedragende waardepapieren. Participaties Participaties zijn gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs of lagere marktwaarde. Negatieve waardemutaties en terugnemingen daarvan worden verantwoord onder waardeveranderingen van financiële vaste activa. Dividenden worden in de winst- en verliesrekening opgenomen onder opbrengsten uit effecten en deelnemingen. Deelnemingen Deelnemingen waarin invloed van betekenis wordt uitgeoefend op het zakelijk en financieel beleid zijn gewaardeerd tegen netto-vermogenswaarde aan de hand van de meest recente gegevens. Het aandeel in de resultaten van de deelnemingen wordt in de winst- en verlies rekening opgenomen onder opbrengsten uit effecten en deelnemingen. Goodwill, zijnde het verschil tussen de verwervingsprijs en de netto-vermogens waarde van deelnemingen, wordt in het jaar van verwerving rechtstreeks ten laste van het eigen vermogen (overige reserves) gebracht. Negatieve goodwill bij aan koop van deelnemingen wordt rechtstreeks toegevoegd aan het eigen vermogen. Overige deelnemingen zijn gewaardeerd tegen actuele waarde, waaronder is te verstaan de waarde waartegen bestens kan worden verkocht onder aftrek van nog te maken kosten. De hieruit, ten opzichte van de verkrijgingsprijs, voortvloeiende positieve waardeverschillen worden gemuteerd op de herwaarderingsreserve deel nemingen. Verminderingen van de herwaarderingsreserve ten gevolge van verkoop worden ten gunste van de resultatenrekening gebracht. Negatieve waardemutaties worden verantwoord onder waardeveranderingen van financiële vaste activa, voor zover hiervoor geen reserve is gevormd. Dividenden van de overige deelnemingen worden in de winst- en verliesrekening opgenomen onder opbrengsten uit effecten en deelnemingen. Onroerende zaken en bedrijfsmiddelen Onroerende zaken voor eigen gebruik De bankgebouwen zijn gewaardeerd tegen actuele waarde, afgeleid uit de vervan gingswaarde op basis van continuïteit en functionaliteit. Deze vervangingswaarde wordt verkregen door middel van periodieke taxaties, zodanig dat elk gebouw ten minste één keer in de tien jaar wordt getaxeerd. Voor de in het boekjaar niet getaxeerde panden wordt de actuele waarde aangepast met behulp van bouwindexcijfers. De verandering in de waarde, die het gevolg is van deze waarderingsgrondslag, wordt ten gunste respectievelijk ten laste van de herwaarderingsreserve gebracht, rekening houdend met belastinglatenties. Op de actuele waarde zijn afschrijvingen toegepast volgens de lineaire methode, gebaseerd op een verwachte levensduur van maximaal 33 1/3 jaar. Bankgebouwen in aanbouw zijn opgenomen tegen de uitgaafprijs. Tijdens de bouw wordt niet afgeschreven. Indien het voornemen bestaat om bepaalde panden te verkopen, worden deze gewaardeerd tegen de getaxeerde opbrengstwaarde onder aftrek van te maken kosten. Afkoopsommen van in erfpacht verkregen gronden worden in maximaal 33 1/3 jaar afgeschreven. Onroerende zaken niet voor eigen gebruik De niet-bedrijfsgebonden gebouwen zijn gewaardeerd tegen actuele waarde. Actuele waarde betreft de waarde waartegen bestens kan worden verkocht onder aftrek van te maken kosten; deze wordt periodiek verkregen door middel van taxaties. Voor de in het boekjaar niet getaxeerde panden wordt de actuele waarde aangepast aan de hand van de ontwikkelingen op de markt. Onroerende zaken verkregen uit de afwikkeling van vorderingen zijn opgenomen tegen de verkrijgingsprijs of, indien lager, de waarde waartegen bestens kan wor den verkocht onder aftrek van te maken kosten. Onderhanden bouwprojecten worden verantwoord tegen vervaardigingsprijs of, indien lager, de waarde waartegen bestens kan worden verkocht onder aftrek van te maken kosten. Ontvangen koopsommen worden hierop in mindering gebracht.

Jaarverslagen Rabobank | 1995 | | pagina 63