De waarde van de in het kader van technolease-overeenkomsten verworven imma teriële vaste activa is opgenomen onder kredieten. In de resultatenrekening zijn de nettobaten van lease-overeenkomsten verant woord onder rentebaten, behoudens de resultaten van operationele leasing van onroerende zaken. Hiervan zijn de baten opgenomen onder overige baten en de afschrijving onder afschrijvingen. De nettobaten uit hoofde van de technolease- overeenkomsten zijn verantwoord onder rentebaten. Kortlopend overheidspapier Kortlopend overheidspapier wordt gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs of lagere marktwaarde. Indien de rentevergoeding geheel of grotendeels wordt ontvangen op het moment van aflossing, wordt de waardering verhoogd met een met de res terende looptijd evenredig deel van het verschil tussen verkrijgingsprijs en aflos- singswaarde, berekend op basis van samengestelde interest. Rentedragende waardepapieren en aandelen Beleggingsportefeuille De beleggingsportefeuille omvat de waardepapieren die tot de vaste activa beho ren en beleidsmatig bestemd zijn om als een belegging te worden aangehouden. De obligaties en andere rentedragende waardepapieren zijn gewaardeerd tegen aflossingswaarde. Het verschil met de verkrijgingsprijs wordt in de balans verant woord onder overlopende activa en overlopende passiva en in evenredigheid aan de looptijd onder rentebaten in de winst- en verliesrekening verwerkt. Obligaties en andere rentedragende waardepapieren waarvoor de rentevergoeding geheel of grotendeels wordt ontvangen op het moment van aflossing worden, in afwijking van het voorgaande, gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs. Daarbij wordt deze waardering verhoogd met een met de resterende looptijd evenredig deel van het verschil tussen verkrijgingsprijs en aflossingswaarde, berekend op basis van samengestelde interest. De verhoging wordt in de winst- en verliesrekening als rentebaten verantwoord. Voor zover obligaties en andere rentedragende waardepapieren die tot de beleg gingsportefeuille behoren worden verkocht, worden de resultaten geactiveerd dan wel gepassiveerd en, rekening houdend met de gewogen resterende gemiddelde looptijd van een beleggingsportefeuille, in de winst- en verliesrekening volgtijdelijk als rentebaten verantwoord. Voor zover voornoemde resultaatverwerking ertoe zou leiden dat per balansdatum het totaal geactiveerde bedrag hoger is dan het gepassiveerde, wordt dit meerdere direct als negatieve rentebaten in de resultatenrekening verwerkt. Indien verkopen plaatsvinden uit hoofde van een structurele inkrimping van een beleggingsportefeuille, worden de resultaten direct ten gunste of ten laste van ren tebaten verantwoord. Overdrachten van obligaties en andere rentedragende waardepapieren van een beleggingsportefeuille naar de handelsportefeuille, en omgekeerd, geschieden tegen marktwaarde, waarbij de resultatenverantwoording conform die voor verkopen uit de beleggingsportefeuille c.q. handelsportefeuille, al naar gelang van toepas sing, plaatsvindt. Genoteerde aandelen en niet-rentedragende waardepapieren zijn gewaardeerd tegen de beurskoers ultimo boekjaar; niet-genoteerde tegen de geschatte opbrengst- waarde. De hieruit voortvloeiende niet-gerealiseerde waardeverschillen worden, rekening houdend met belastinglatenties, gemuteerd op een herwaarderingsreserve. De niet- gerealiseerde waardeverschillen uit dekkingscontracten worden op overeenkom stige wijze verwerkt. Gerealiseerde koersverschillen alsmede niet-gerealiseerde negatieve resultaten die niet ten laste van de herwaarderingsreserve kunnen wor den gebracht, worden in de winst- en verliesrekening opgenomen onder opbreng sten uit effecten en deelnemingen. Handelsportefeuille De handelsportefeuille is gewaardeerd tegen marktwaarde dan wel geschatte opbrengstwaarde ultimo boekjaar. De waarderingsverschillen terzake van de handelsportefeuille worden verantwoord onder resultaat uit financiële transacties. Ingekochte eigen obligaties en andere rentedragende waardepapieren bestemd voor de wederverkoop worden gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs of lagere marktwaarde.

Jaarverslagen Rabobank | 1995 | | pagina 62