stelselwijziging zou, indien reeds toegepast in 1994, een hoger resultaat te zien hebben gegeven van f 17 miljoen. Voor zover overige beslissingen in 1995 hebben geleid tot een andere presentatie, zijn de vergelijkende cijfers eveneens aangepast. Grondslagen voor waardering en resultatenbepaling Algemeen De activa en passiva zijn gewaardeerd tegen nominale waarde, tenzij een andere waarderingsgrondslag is vermeld. Voor alle activa geldt dat deze zijn gewaardeerd onder aftrek van noodzakelijk geachte waardeverminderingen. Agio en disagio worden opgenomen onder respectievelijk overlopende activa en overlopende passiva en worden over de looptijd van de desbetreffende posten in de winst- en verliesrekening geamortiseerd. Afwaarderingen Conform artikel VI van de Wet van 17 maart 1993 houdende bepalingen voor de jaarrekening van banken heeft op de posten bankiers en kredieten een extra afwaardering plaatsgevonden die het karakter van een stille reserve heeft. De toevoegingen aan deze extra afwaardering geschieden stelselmatig onder waar deveranderingen van vorderingen in de winst- en verliesrekening. Hierbij wordt gestreefd naar een minimum omvang van deze extra afwaardering, die in redelijke verhouding staat tot de risico's die via deze extra afwaardering moeten worden opgevangen. Noodzakelijke afwaarderingen van vorderingen en vrijval van eerder getroffen voorzieningen vinden plaats via deze rekening waardeveranderingen van vorderingen. De met de toevoeging of onttrekking aan deze extra afwaardering samenhangende belasting wordt over deze extra afwaardering geleid. De bijgeboekte rente en provisie ten aanzien waarvan twijfel omtrent de inbaar heid bestaat, worden niet als resultaat verantwoord. Dit geldt met name voor niet ontvangen rente en provisie, berekend over vorderingen, waarop een waardever mindering is toegepast en waarbij ten aanzien van de debiteur een discontinuïteits verwachting bestaat of deze toestand reeds is ingetreden. Rente en provisie - voor zover niet ontvangen - berekend over vorderingen waarop in verband met het landenrisico een waardevermindering is toegepast, worden - voor zover berekend over voornoemde waardevermindering - evenmin als resultaat verantwoord. Derivaten Rentecontracten verband houdende met handelsactiviteiten zijn gewaardeerd tegen marktwaarde. De marktwaarde is gebaseerd op de contante koers per balansdatum. Resultaten worden verantwoord onder resultaat uit financiële trans acties. Overige rentecontracten zijn gewaardeerd conform de activa en passiva waarop deze betrekking hebben. De resultaten worden verantwoord onder rente in ver houding tot het verstreken deel van de looptijd. Valutacontracten verband houdende met opgenomen en uitgezette gelden worden gewaardeerd tegen de contante koers per balansdatum. Resultaten uit hoofde van deze transacties worden verantwoord onder rente in verhouding tot de looptijd. De overige valutacontracten worden gewaardeerd tegen de op balansdatum gel dende marktnotering voor de resterende looptijd. De al dan niet gerealiseerde valutakoersverschillen worden opgenomen onder resultaat uit financiële trans acties. Overige contracten (aandelenopties) worden gewaardeerd tegen marktwaarde. Vreemde valuta Deelnemingen luidende in vreemde valuta worden gewaardeerd tegen de contante koers per balansdatum. De hieruit voortvloeiende valutakoersverschillen worden, voor zover het koersrisico niet is ingedekt, onder het eigen vermogen verwerkt. De overige activa en passiva luidende in vreemde valuta worden gewaardeerd tegen de contante koers per balansdatum. De hiermee samenhangende koers- resultaten worden verantwoord onder resultaat uit financiële transacties. Leasing In de balans zijn de vorderingen uit hoofde van de financiële leasing van roerende en onroerende zaken opgenomen onder kredieten en bankiers. Ook de vorderin gen als gevolg van operationele leasing van roerende zaken zijn onder deze hoof den gerubriceerd, terwijl de vorderingen in verband met operationele leasing van onroerende zaken verantwoord zijn onder onroerende zaken en bedrijfsmiddelen.

Jaarverslagen Rabobank | 1995 | | pagina 61