vloed door de vorming van voorzieningen. In het verslagjaar stegen de andere beheerskosten mede onder invloed van de invoering van de nieuwe huisstijl en de daarmee gepaard gaande hogere publici- teitskosten. Daarnaast speelden ook de uitbreiding van het aantal buitenlandse vestigingen en extra automatiseringsinspanningen een rol. De in 1993 gewijzigde richtlijnen voor de jaarverslaggeving schrij ven voor dat ook waardeveranderingen van financiële vaste activa en waardeveranderingen van vorderingen (voorheen 'dotatie aan de VAR' genoemd) onder de lasten worden opgenomen. In de afgelo pen jaren werd jaarlijks een bedrag in de orde van grootte van 0,5% van de uitstaande kredietverlening opzij gezet voor mogelijke debiteurenverliezen. Dit percentage was gebaseerd op een langjarig VERDELING TOTALE LASTEN Afschrijvingen Waardeveranderingen van vorderingen 13% Personeelskosten Andere beheerskosten 28% gemiddelde van de geleden verliezen. De debiteurenverliezen hebben zich in de jaren negentig - mede dankzij een stringenter krediet- beheer - structureel gunstiger ontwikkeld. In de jaarrekening over het boekjaar 1996 zal inzage worden gege ven in de stand van de reserve onderwaardering, de zogenaamde vrije VAR. De post waardeveranderingen van vorderingen is in het verslagjaar gehandhaafd op f 840 (840) miljoen. Resultaat Het bedrijfsresultaat vóór belastingen steeg met 7,0 (10,9)% van f 1.940 miljoen naar f 2.076 miljoen. De groeivertraging ten opzichte van 1994 weerspiegelt de druk op de rentemarge en de lagere provisie-inkomsten. Desalniettemin lag het groeitempo van het bedrijfsresultaat vóór belastingen in het verslagjaar in dezelfde orde van grootte als dat voor de kredietverlening en de toever trouwde middelen. De buitenlandse vestigingen droegen 15,5 (12,4)% bij aan het saldo van baten en bedrijfslasten. Verheugend was het herstel van het resultaat vóór belastingen bij Interpolis met f 83 (5) miljoen tot f 221 (138) miljoen. Na een aan tal moeizame jaren werden de eerste resultaten van een ingrijpend veranderingsproces zichtbaar. Interpolis liet haar achterban in het financiële herstel delen door op het einde van het jaar een winst deling van f 20 miljoen voor de agrarische klanten aan te kondigen. Ook de herstructureringen bij de lease- en factoringmaatschappij De Lage Landen wierpen hun vruchten af. Het bedrijfsresultaat vóór belastingen verbeterde tot f 42 (35) miljoen. Nedship boekte ten gevolge van de sterke gulden een fractioneel lager resultaat. Het bedrijfsresultaat vóór belastingen kwam uit op f41 (42) miljoen.

Jaarverslagen Rabobank | 1995 | | pagina 55