Rabobank inmiddels een tweede plaats. Het obligatiebedrijf heeft dan ook een uitstekend jaar achter de rug. In het verslagjaar plaatste de Rabobank als leadmanager met een totaalbedrag van f 5,5 (2,4) miljard ruim twee keer zoveel aan obligaties als in het jaar daarvoor. Daarvan had 80% betrekking op leningen voor derden. Op het gebied van aandelen trad de Rabobank in 1995 op als co- leadmanager bij een aantal grote beursintroducties en emissies. De positie van de bank op de aandelenmarkt werd versterkt door de overname van de Nederlandse vestiging van Swiss Bank Corpora tion en de voortzetting van dat bedrijf onder de naam Rabo Effec- tenbank NV. Deze acquisitie maakte het mogelijk alle aandelenacti- viteiten in Amsterdam te concentreren. In het verslagjaar zette de Rabo Effectenbank twee succesvolle nouveautés in de markt. Begin oktober kwam de bank als eerste met put en call warrants op de eveneens op dat moment geïntroduceerde Amsterdam Midkap- index. Deze index is gebaseerd op 25 middelgrote beursgenoteerde ondernemingen. Medio december lanceerde de Rabo Effectenbank een obligatielening die converteerbaar is in aandelen van de Top 5- index, zoals door de Optiebeurs samengesteld. Steeds meer klanten die behoefte hebben aan afgeleide produkten weten de weg naar de Rabobank te vinden. Derivaten bieden bedrijven en beleggers de mogelijkheid de risico's van schommelin gen in rentetarieven of valutakoersen te beheersen, dankzij het feit dat er een markt is waarop die risico's apart verhandeld kunnen worden. De bekendste derivaten zijn: swaps, opties, futures en forwards. Om de groeiende vraag naar derivaten te kunnen bij houden werden de dealingrooms van de Rabobank in verschillende landen verder uitgebreid. Aan het produktassortiment werden valuta-opties toegevoegd. In de guldensmarkt heeft de bank op derivatengebied in korte tijd een toonaangevende positie weten te veroveren. Zij werd daarvoor in 1995 wederom onderscheiden door het internationale vakblad RISK, dat jaarlijks wereldwijd alle partijen in de derivatenmarkt beoordeelt. Net als in het jaar daar voor werd de bank uitgeroepen tot het beste swap- en optiehuis in de guldensmarkt en kreeg zij daarnaast in 1995 eenzelfde onder scheiding op het gebied van future rate agreements (fra's). Het derivatenbedrijf van de Rabobank had ultimo 1995 een omvang van f 637 (575) miljard aan onderliggende waarden. Dit bedrag komt echter overeen met slechts f 3 (2) miljard aan naar risicograad gewogen kredietequivalenten, waarvoor f 247 (151) miljoen aan solvabiliteitsvermogen dient te worden aangehouden. Het Centrale Bankbedrijf vervult mede dankzij een actief investor relations-beleid ook een belangrijke rol bij de funding van de Rabo- bankorganisatie. Omdat de kredietverlening op organisatieniveau al enige tijd harder groeit dan de middelenaanwas is het nodig kapi taalmarktmiddelen van buiten aan te trekken. In het verslagjaar zwakte de behoefte aan externe financieringsmiddelen af door de verrassend snelle aanwas van toevertrouwde middelen bij de lokale Rabobanken. Internationaal vermogensbeheer Er is wereldwijd sprake van een zeer snel groeiende markt van particuliere en zakelijke vermogens. Dit is het terrein van private banking en investment management. De klanten in deze markt hebben behoefte aan een wholesalebenadering met diensten en pro dukten als fondsenbeheer, portfoliomanagement, trustbeheer, effectenkrediet en (levens)verzekeringen. In Nederland is dochter

Jaarverslagen Rabobank | 1995 | | pagina 48