Daarbij gaat het behalve om activiteiten op het eerdergenoemde terrein van de handelsfinanciering vooral om structured finance, projectfinanciering, bemiddeling bij fusies en overnames, export financiering en financiering van omvangrijke vaste activa. Structured finance, waarmee de Rabobank behalve in Nederland ook wereldwijd actief is, heeft veelal als doel de vermogenspositie van bedrijven te versterken dan wel het rendement te verbeteren en/of de kosten te beperken. In het algemeen betreft dit het zodanig inrichten van kasstromen en balansposities dat de belastingdruk geoptimaliseerd wordt. Daarnaast beogen off-balance-structuren voor klanten permanente dan wel tijdelijke balansverkortingen te bereiken. Onder structured finance vallen ook leasetransacties. In het verslagjaar lanceerde de Rabobank de eerste sale and lease back-transactie op de milieumarkt door een waterzuiveringsinstal latie van een hoogheemraadschap in de boeken te nemen en deze vervolgens aan dit waterschap terug te leasen. Daarmee werd inge speeld op de faciliteiten die de overheid heeft gecreëerd om milieu investeringen aan te moedigen. Het past in de tijdgeest om wat niet strikt tot het kernbedrijf van ondernemingen behoort, of wat slechts zijdelings van belang is, in een aparte juridische structuur onder te brengen. De verzelfstan digde projecten worden vervolgens gefinancierd uit hun eigen cash flow. In het verslagjaar heeft de Rabobank voor honderden mil joenen guldens aan projectfinancieringen gearrangeerd. De energie voorziening van grote bedrijven, maar ook projecten op het gebied van telecommunicatie, vuilverbranding en windenergie lenen zich goed voor cash flow-financiering. Behalve op dit soort projecten oriënteert de Rabobank zich mondiaal ook sterk op projecten in de food- en agrisector. Dit vloeit rechtstreeks voort uit haar internatio-

Jaarverslagen Rabobank | 1995 | | pagina 46