meerderheidsaandeel in Bank Rolno Przemyslowy, een vooraan staande Poolse food- en agribusinessbank, waarvan de naam wordt gewijzigd in Rabo-BRP Bank Poland SA. Internationaal primair gericht op food- en agribusiness In de afgelopen decennia hebben nogal wat banken zich internatio naal te breed georiënteerd en schade opgelopen door gebrek aan specifieke marktkennis. Daarom richt de Rabobank zich in haar mondiale opereren op specifieke bedrijfssectoren en klantengroe pen. Daarbij concentreert de bank zich op grond van haar eigen achtergrond en kennis primair op de internationale food- en agri- business. De klanten in deze sector stellen het steeds meer op prijs een bank te hebben die wereldwijd de hele produktieketen van 84 grondstof tot eindprodukt met haar faciliteiten begeleidt. De gewenste diepgang daarbij is slechts te bereiken door een grote kennis van zaken op alle deelterreinen in dit verband. Een specialiteit van de Rabobank in dit kader is de financiering van de internationale handel in agrarische grondstoffen vanuit haar kantorennet met vestigingen in de belangrijkste financiële en com merciële centra van de wereld, zoals de grootste zeehavens. Daar naast is de bank op dit gebied ook actief in regio's waar zij geen vestigingen heeft. In de food- en agrisector lopen de internationale en de Nederlandse activiteiten steeds meer in elkaar over. Zo hadden de Rabobank- activiteiten in Zuid-Amerika een sterke groei in de financiering van agrarische grondstoffen via het kantoor in Rotterdam tot gevolg. In 1995 realiseerde de Rabobank op het gebied van de financiering van internationale food- en agri-handelsstromen in totaal een volume van circa f 20 miljard. Ook in andere sectoren actief Behalve in de food- en agribusiness is de Rabobank de laatste jaren internationaal ook selectief in andere sectoren actief. Zo heeft de bank, in vervolg op haar Nederlandse activiteiten op dit gebied, inmiddels ook in de Verenigde Staten een reputatie in de gezond heidssector opgebouwd. Deze sector is een groeimarkt, waarop het particuliere initiatief steeds belangrijker wordt en waarop voor klanten veel toegevoegde waarde in de vorm van produktver- nieuwing kan worden gegenereerd. Andere bedrijfstakken die op belangstelling van de Rabobank kunnen rekenen zijn telecom municatie, de nutssector en de logistiek. In Nederland oriënteert de Rabobank zich ook op grote retail- ketens. Zij is voor die bedrijven een aantrekkelijke partner vanwege de maatwerkoplossingen die zij in het kader van het betalingsver keer kan bieden. Deze ingang biedt in toenemende mate ook openingen voor het verlenen van andere diensten. Corporate banking en corporate finance In de kredietverlening aan het grotere bedrijfsleven zette de Rabo bank haar op een beheerste groei van de kredietportefeuille gerichte beleid voort. In deze markt zoeken bedrijven steeds vaker andere manieren om in hun financieringsbehoefte te voorzien. Desondanks steeg de kredietverlening van het Centrale Bankbedrijf in het ver slagjaar met 11,2 (13,6)% tot f 35,9 (32,3) miljard, waarbij de internationale kredietverlening wederom harder groeide dan die in Nederland. Bedrijven hebben naast traditionele kredietverlening in toenemende mate behoefte aan hoogwaardig maatwerk. Vaak zijn daarbij wensen aan de orde waarvoor geen standaardoplossingen voorhanden zijn, maar waarvoor bijzondere financieringsstructuren moeten worden ontworpen.

Jaarverslagen Rabobank | 1995 | | pagina 45